Berlín 1. novembra 2017 (HSP/BB/Foto:TASR/AP/ANSA/Ciro Fusco)

Nemecký federálny úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) bol obvinený z toho, že zriedkavo kontroluje, či sú krajiny pôvodu utečencov bezpečné na návrat
Ilustračné foto

BAMF je povinný preskúmať podrobnosti každého schváleného prípadu utečenca v Nemecku po dobu troch rokov odo dňa schválenia, aby zistil, či stále existuje nebezpečenstvo v domovskej krajine jednotlivcov. Ak agentúra tento stav nekontroluje, jednotlivci dostanú trvalý pobyt.
Doteraz BAMF v tomto roku zrušil štatút utečenca iba 206 osobám, a to napriek tomu, že v tom istom období bolo 107 000 potenciálnych prípadov. V tomto roku úrad skutočne prešetril iba 1 552 migrantov so štatútom utečenca, aby zistil, či ich postavenie utečencov stále platí.
Počet zrušení štatútu utečenca sa v posledných rokoch znížil, pričom minulý rok bolo zaznamenaných iba 240 prípadov. BAMF obviňuje migračnú krízu z roku 2015, ktorá ale značne rozšírila zdroje agentúry.
Politik Armin Schuster, člen kresťanskej demokratickej únie kancelárky Angely Merkelovej (CDU), vyhlásil, že “ak BAMF len zriedka kontroluje, či utečenec ešte stále potrebuje ochranu, a udelí mu právny nárok na neobmedzený pobyt len ​​po troch rokoch, z práva na azyl robí právo na prisťahovalectvo. ”
“V ďalšej vládnej koalícii to musíme zmeniť tým, že povolíme vydávanie povolení na trvalý pobyt až po šiestich rokoch a BAMF musí najskôr skontrolovať, či dôvod imigrácie stále pretrváva,” dodal.
Dokonca aj vtedy, ak má jednotlivec zamietnutý štatút utečenca agentúrou, neznamená to, že bude z krajiny deportovaný. Nemecko je hostiteľom mnohých neúspešných žiadateľov o azyl, ktorých odmieta alebo nie je schopné z mnohých dôvodov deportovať.
Od teroristického útoku v Berlíne, ktorého sa dopustil neúspešný žiadateľ o azyl Anis Amri, došlo k niekoľkým ďalším dôležitým prípadom, ktoré zahŕňali neúspešných žiadateľov o azyl. Najnovšie sa začiatkom tohto týždňa vyskytol prípad, kedy neúspešný žiadateľ o azyl z Pakistanu údajne zavraždil svoju dvojročnú dcéru.