Berlín 6. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP/ANSA-Pasquale Claudio Montana Lampo)

Kapitánka záchrannej lodi nemeckej organizácie SeaWatch International Carola Racketeová bude žalovať talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho za to, že ju označil za pirátku. Ten sa na proces podľa všetkého teší

Na snímke uprostred Carola Racketeová

Kapitánka humanitárne lode SeaWatch so štyridsiatimi ľuďmi na palube na konci júna porušila zákaz talianskych úradov a vplávala do prístavu talianskeho ostrova Lampedusa. Šéf protiimigračnej strany Liga a podpredseda vlády Matteo Salvini vyhlásil, že sa bude usilovať o zabavenie lode a zatknutie posádky.

Racketeovú, ktorú úrady vyšetrujú za možné napomáhanie nelegálnej migrácie, polícia potom, čo jej loď zakotvila na brehu, zatkla. V utorok bola prepustená z domáceho väzenia a súd rozhodol, že neporušila zákon, aj keď nedbala na zákaz úradov a vplávala do prístavu. Podľa všetkého totiž vykonávala svoju povinnosť chrániť ľudské životy. Kapitánka sa teraz ukrýva na neznámom mieste, pretože musí čeliť množstvo vyhrážok.

Jej právnik Alessandro Gamberini neskôr oznámil, že chce Salviniho zažalovať kvôli urážkam. Ten ju predtým označil za pirátku.

Žaloba za urážku je spôsob, ako vyslať signál. Keď sú ľudia nútení zaplatiť veľa peňazí, tak pochopia, že nemôžu druhých bezdôvodne urážať, povedal Gamberini.

Salvini, ktorý po nástupe do svojej funkcie vyhlásil tzv. Politiku zatvorených prístavov, z plánovanej žaloby obavy nemá.

Ona porušila zákon, zaútočila na taliansku vojenskú loď a teraz ma bude žalovať, reagoval. Gangu sa nebojím, a už vôbec nie bohatej a rozmaznanej nemeckej komunistky! napísal Salvini na Twitteri.

Útokom mal Salvini pravdepodobne na mysli kolíziu v prístave, keď loď SeaWatch 3 pritlačila policajný čln k prístavnej hrádzi. Súd ale rozhodol, že nešlo o úmyselný čin.

Cesta do Lampedusy

Záchranná loď SeaWatch 3 nalodila 12. júna pri líbyjských brehoch celkom 53 migrantov. Hoci kapitánka dostala ponuku bezpečného pristátia od prístavu v Tripolise, vydala sa na sever k talianskym brehom. Nezisková organizácia toto rozhodnutie vysvetlila tým, že Tripolis, o ktorý zvádza boj poľný maršal Khalífa Haftar a medzinárodne uznaná vláda Faiza Sarrádža, nie je bezpečné miesto.

Talianske úrady povolili vstup na pevninu iba 13 ľuďom na palube, najmä deťom, tehotným ženám a osobám s vážnymi zdravotnými problémami.

Po šestnástich dňoch márneho čakania sa tridsaťjedenročná kapitánka záchrannej lode SeaWatch 3 rozhodla porušiť nariadenia talianskych orgánov a pristáť v prístave Lampeduse.

Môj život bol ľahký, mohla som študovať na troch univerzitách, som biela, Nemka, narodila som sa v bohatej krajine a so správnym pasom. Mojou povinnosťou je im (pozn. migrantom) pomôcť, odôvodnila svoje správanie Racketeová.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj