Tbilisi 23. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Shakh Aivazov)
 
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, ktorá začala vo štvrtok okružnú cestu po zakaukazských štátoch v Gruzínsku, potvrdila vo štvrtok na tlačovej konferencii v Tbilisi nemennosť postoja jej krajiny k otázke územnej celistvosti Gruzínska. Informovali o tom svetové tlačové agentúry.

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo) a gruzínsky premiér Mamuka Bachtadze

Hostka z Berlína si v gruzínskej metropole zaspomínala, že pri svojej ostatnej návšteve tu požadovala pred desiatimi rokmi stiahnutie ruských jednotiek.
Podľa vlastných slov hovorila o územnej celistvosti Gruzínska aj pri nedávnom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na nemeckej pôde. Najvyšší ruský predstaviteľ dobre pozná stanovisko Nemecka a aj moje stanovisko k územnej celistvosti Gruzínska, “hovorievame s ním o týchto témach”, poznamenala.
Nemecká kancelárka vyjadrila poľutovanie nad tým, že sa v gruzínsko-ruskom spore okolo separatistického Abcházska a Južného Osetska nepodarilo dosiahnuť pokrok.
Angela Merkelová v prítomnosti gruzínskeho premiéra Mamuku Bachtadzeho hovorila aj o tom, že Gruzínsko by sa malo zaradiť medzi krajiny bezpečného pôvodu, čo by, ako si všimla tlačová agentúra DPA, výrazne sťažilo možnosti občanov tejto zakaukazskej republiky žiadať o azyl v Nemecku.
Kancelárka konštatovala, že od liberalizácie vízového styku s krajinami EÚ Nemecko registruje významné zvýšenie počtu žiadostí gruzínskych občanov o azyl. Zároveň dodala, že vďaka ústretovosti gruzínskej vlády počet utečencov z tejto krajiny poklesol.
Bachtadze ubezpečil nemeckú stranu o trvalom úsilí jeho krajiny zastaviť vysťahovalectvo.
Predseda gruzínskej vlády využil aj túto príležitosť, aby potvrdil zámer jeho krajiny vstúpiť do Európskej únie i Severoatlantickej aliancie. “Sme súčasťou európskej civilizácie…, nemáme však ilúzie, čaká nás ešte mnoho práce,” zdôraznil. V Tbilisi však môžu, ako potvrdila Angela Merkelová, rátať s podporou Berlína.
V piatok očakávajú Angelu Merkelovú v Arménsku a v sobotu v Azerbajdžane.
 
Príspevok Nemecká kancelárka začala cestu po zakaukazských štátoch zobrazený najskôr Hlavné správy.