Nemecko 12. februára 2018 (HSP/Foto:wikimedia)

Moslimovia žijúci v Nemecku, ktorí chcú dodržiavať islamské zákony, majú možnosť od roku 2015 využívať služby KT Bank. Inštitúcia je podľa nich jedinou islamskou bankou v eurozóne, ktorá obchoduje podľa pravidiel islamského práva šaría. Tá zakazuje napríklad úroky, investície do tabakového, alkoholového a zbrojárenského priemyslu, informuje portál Lidovky.cz
Ilustračné foto

Do kolínskej pobočky KT Bank sídliacej pri centrálnej mešite moslimskej organizácie Ditib si len pár týždňov po jej otvorení uložilo peniaze už viac ako tisíc, prevažne moslimských klientov.
Riaditeľ pobočky Ayhan Cengizer pre agentúru DPA vysvetli: „Medzi 1,5 miliónom moslimov v Severnom Porýní-Vestfálsku je zastúpených cez 20 tisíc podnikateľov tureckého pôvodu, ktorí zamestnávajú 130 tisíc ľudí. Tu vidíme veľký potenciál.“
KT Bank sa riadi pravidlom, že ani sebe ani klientovi nevypláca úroky. To vylučuje vedenie sporiaceho účtu ako aj úvery, pretože tie by sa museli splácať s úrokmi. Banka preto neinvestuje do cenných papierov, akcií alebo fondov. Hovorca banky vysvetlil, že neprípustné sú investície do alkoholového a tabakového priemyslu, chovu ošípaných či investície do zbraní a hazardu. Podľa zverejnených informácií aj napriek uvedeným obmedzeniam bežia obchody dobre a počet klientov sa blíži k číslu 10.000.
Finanční experti odhadujú, že pre banky obchodujúce v súlade s islamským právom šaría existuje potenciálne veľký trh. V Turecku a arabských krajinách rastú banky podnikajúce v súlade s koránom významne silnejšie než tie konvenčné. V Európe je tento obchodný model zatiaľ málo známy.
Mnohí veriaci moslimovia, ktorí nechceli žiadny úver spojený s úrokmi, bývali v podnájme. Vďaka novému modelu, ktorý funguje tak, že ak si chce klient niečo kúpiť, tak to namiesto neho to kúpi banka a klientovi to následne predá na splátky so ziskom, si viacerí kúpili vlastný dom.
Partner poradenskej firmy tiež vysvetlil, že banky dodržiavajúce právo šaría kopírujú klasické vklady. Klientovi sa vypláca výnos, ktorý zodpovedá úroku v klasickej banke. A preto, keď nastanú slabšie roky, majú islamské banky k dispoícii rezervy.
Islamské banky sú zároveň pod veľkou kontrolou. Šaríová etická rada skúma každý produkt a každú zmluvu. Dohľad vykonáva i dozorná rada v Turecku. Politicky napäté nemecko-turecké vzťahy sa doposiaľ negatívne neprejavili. „Naopak, máme ďalších záujemcov, i z radov klientov arabského pôvodu,“ tvrdí Cengizer.