Berlín 10. decembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Alexei Druzhinin/RIA Novosti, Kremlin Pool Photo via AP)

Nemci viac dôverujú Rusku než USA, ukázali výsledky sociologického prieskumu, ktoré uverejnil nemecký Bild. Prieskumu sa zúčastnilo 1054 ľudí. 28% z nich uviedlo, že dôveruje Rusku. Dôveru k USA prejavilo len 25% opýtaných, pričom je otázne, koľkí z nich boli Nemci a Európania
Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin

Prieskum ukázal prudký pád dôvery Nemcov voči Washingtonu. Ešte pred deviatimi rokmi, v roku 2008, Spojeným štátom americkým dôverovalo 80% občanov Nemecka. V roku 2013 ich bolo 60%.
Čoraz viac Nemcov si začalo uvedomovať, že Nemecko je štát okupovaný americkým vojskom, že Nemecko je kolónia USA a že nemecký kancelár zohráva len úlohu veľvyslanca USA v Nemecku. Časť Nemcov pochopila aj to, že práve určité kruhy s adresou v USA stoja za záplavou cudzincov z iných kontinentov, ktorí sa usadili v Nemecku a na Nemcov často hľadia ako na nevítaných hostí, ktorí by sa mali prispôsobiť.
Vlani nemecká kancelárka Angela Merkelová odsúdila neochotu nemeckých podnikateľov viesť rozhovory o dohode o takzvanom „slobodnom obchode“ medzi USA a Európskou úniou (TTIP), pričom ich obvinila z antiamerikanizmu. Počas vystúpenia na Dni nemeckého priemyslu v 2016 v Berlíne Merkelová povedala: “Ak by bola reč o dohode s Ruskom, nevypočuli by sme si ani polovicu tej kritiky, ktorú počujeme teraz. Mali by sme sa nad tým zamyslieť,” povedala Merkelová a vyzvala nemeckých podnikateľov prehodnotiť svoj postoj k tomu, čo ona nazýva „ekonomická spolupráca“ s USA.
Mnohí Nemci hľadia na Rusko ako na poslednú možnú záchranu. Vlani, 3. októbra 2016 , na výročie nemeckého zjednotenia, sa v Drážďanoch objavil aj transparent, ktorý nikoho z početných demonštrantov nedráždil: “Putin do Berlína, Merkelovú na Sibír!”
Vladimír Mohorita

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.