Berlín 20. februára 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Digital Globe)

Nemecko spustilo nový satelitný program pre svoju spravodajskú službu (BND) v snahe osamostatniť sa od amerického vplyvu v oblasti špionáže, informuje denník Die Zeit. Projekt bude zrejme nákladnejší, než sa plánovalo. Berlín naň minie približne 400 miliónov eur, pričom väčšina prostriedkov pôjde na na dva “satelity najnovšej generácie” pre zahraničnú spravodajskú službu. Rozpočtový výbor nemeckého parlamentu (Bundestag) už schválil financovanie nákladného projektu začiatkom novembra 2017.
Ilustračné foto

Dve prieskumné družice, ktoré sú v súčasnosti vyvíjané leteckou spoločnosťou OHB v Brémach, budú schopné identifikovať a zachytiť fotografie objektov, ktoré sú malé ako list papiera A4. Ich uvedenie na obežnú dráhu je naplánované na rok 2022, a budú údajne môcť sledovať “každé miesto na Zemi” do 24 hodín, uvádza sa v zverejnenom spravodajskom dokumente, ktorý získal Die Zeit.
Ambiciózny projekt je zjavne zameraný na to, aby sa Berlín stal menej závislým od Washingtonu, pretože nemecké bezpečnostné služby sa spoliehajú na satelitné údaje, ktoré poskytujú ich americkí partneri.
“BND musí rýchlo a nezávisle získavať informácie, aby mohol reagovať na nezávislé aktuálne situácie,” povedal šéf zahraničnej spravodajskej služby Bruno Kahl pre Die Zeit, aby odôvodnil potrebu nových satelitov. “Už nebudeme musieť získavať informácie v závislosti od tretích strán, kupovať vizuálne snímky na komerčnom trhu alebo si ich žiadať od medzinárodných partnerov,” dodal Kahl.
Nemecký denník tvrdí, že škandál americkej NSA v roku 2013 mohol zohrať úlohu pri zmene politiky v Berlíne. Skutočnosť, že americká spravodajská agentúra špehovala mobilný telefón nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, môže byť jedným z faktorov, ktoré nemecké tajné služby priviedli k tomu, aby zvolili vlastný nezávislý kurz v oblasti spravodajstva.
Od roku 2013 BND údajne získala dodatočné finančné prostriedky vo výške 1 miliardy eur, okrem svojho pravidelného rozpočtu. V roku 2016 bola zahraničná spravodajská služba vyzvaná, aby predložila návrhy na veľké investičné projekty v oblasti spravodajstva. Niektoré návrhy zahŕňali vývoj nového softvéru pre internetový dohľad, ale vedenie sa nakoniec rozhodlo pre nový satelitný program.
Projekt s názvom “Georg” (nemecká skratka pre tajný elektrooptický prieskumný systém) sa však ukázal ako drahší, než sa pôvodne plánovalo. BND údajne uviedla, že samotná výstavba satelitov by stála o 100 miliónov eur viac ako celá suma vyčlenená na projekt.
Medzitým Berlín odmietol myšlienku zlúčenia rozsiahleho satelitného programu BND s podobným projektom od nemeckej armády (Bundeswehr), ktorá je v súčasnosti v procese modernizácie vlastného satelitného arzenálu nazvaného Syntetic Aperture Radar Altitude High alebo ” SARAH “Prvý nový nemecký vojenský satelit bude pravdepodobne spustený už tento rok za pomoci rakety SpaceX amerického podnikateľa Elona Muska.
Zdroje odôvodňujú potrebu existencie dvoch samostatných projektov zo strany BND a armády, ktoré majú “rôzne záujmy” a rôzne úlohy. Očakáva sa, že satelity BND budú prevádzkované zo zariadenia riadeného nemeckou armádou.
V súčasnosti sa BND spolieha na údaje z Bundeswehru, zatiaľ čo ďalšie informácie pochádzajú z nákupu údajov zo zahraničných partnerských agentúr. Patrí tu najmä spoločný projekt “Hiro” s USA. Projekt, ktorý zastavili už v roku 2010, predpokladal spustenie troch družíc vo výške 500 km nad zemským povrchom. Obrázky s vysokým rozlíšením zo satelitov mali byť použité pre komerčné záujmy a prevenciu pred katastrofami, ako aj pre možnosť poskytovať informácie a zábery BND.