Bratislava/Trebišov 26. júla 2019 (HSP/Foto:MPRV SR)

Štátni veterinárni inšpektori už vykonali eutanáziu všetkých štyroch ošípaných v chove v obci Strážne, v ktorom bol potvrdený prvý prípad afrického moru ošípaných (AMO) na Slovensku. Do troch dní ohnisko identifikovali a zlikvidovali. Ako sa však ukázalo išlo o nelegálny chov. Po rokovaní Národnej expertnej komisie pre AMO predstavilo vedenie agrorezortu ďalšie kroky

Krvácaniny a štípance po muchách ošípanej infekčnej na AMO (zdroj MPRV SR)

„Naše prísne a precízne opatrenia nám pomáhali aj napriek náročnej situácii v okolitých štátoch udržať AMO mimo Slovenska. Žiaľ, porušovanie pravidiel a nerešpektovanie zákonných povinností, je nezodpovedné tak voči zvieratám, ako aj neohľaduplné k ďalším občanom. V tomto prípade bude pykať predovšetkým celá obec a všetci chovatelia v nej. Niektoré dopady sa dotknú celého Slovenska. Chcem preto ešte raz a naposledy vyzvať všetkých, ktorí chovajú ošípané a ešte to nenahlásili svojej Regionálnej a potravinovej správe, aby tak okamžite spravili. Nielen kvôli sebe, ale aj kvôli svojim priateľom a susedom v obci,“ uviedla Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Registrované chovy sú totiž súčasťou intenzívnej komunikačnej kampane na boj proti AMO štátnych veterinárov. Z ich skúseností pritom vyplýva, že väčšie chovy sú lepšie zabezpečené proti prenosu AMO (opatrenia biologickej bezpečnosti) ako chovy malých farmárov a drobnochovateľov.

„Vzhľadom na vysokú infekčnosť afrického moru ošípaných naša „Mobilná jednotka na utrácanie zvierat v prípade nebezpečnej nákazy“ vykoná v spolupráci so samosprávou a policajným zborom eutanáziu všetkých ošípaných, odvoz do kafilérie a dezinfekciu priestorov v 3-kilometrovej ochrannej zóne, do ktorej spadá obec Strážne: Našim cieľom je zabrániť všetkými prostriedkami šíreniu nákazy,“ uviedol Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. V obci sa aktuálne nachádza približne 30 ošípaných u 13 registrovaných farmárov a drobnochovateľov. V prípade registrovaných chovov dostanú chovatelia za usmrtenie zvierat od štátu kompenzácie.

Krvné podliatiny na koži (hemoragie) ošípanej infekčnej na AMO (zdroj MPRV SR)

Agrorezort upozorňuje na príznaky, ktoré sa objavili na infikovanej ošípanej. Tie dokážu spozorovať relatívne rýchlo aj drobnochovatelia. Sú to zvýšená teplota zvieraťa, krvou podliate štípance po muchách (foto 1), krvné podliatiny na koži (foto 2), hnačka a znížený príjem krmiva. Ich nahlásenie, či už štátnemu alebo súkromnému veterinárnemu lekárovi, tak ako v tomto prípade kedy došlo k likvidácii ohniska nákazy do troch dní, je extrémne dôležité na zamedzenie šírenia AMO do ďalších oblastí Slovenska.

Redakciu informoval Vladimír Machalík z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj