“Nehovorte narkoman, ale človek, ktorý užíva drogy”: Organizácia so sorosovským pozadím žiada odstrániť porušovanie ľudských práv

Svet 17. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-David McFadden)

Užívatelia marihuany, kokaínu a heroínu sú obeťami diskriminácie a nemali by sa nazývať narkomanmi, uviedla podľa denníka Daily Mail Globálna komisia pre drogovú politiku (Global Commission on Drug Policy).
Ilustračné foto

Skupina vyzvala na ukončenie negatívneho slovníka pri označovaní užívateľov drog a ich zvykov, aby sa zabezpečilo rešpektovanie ich ľudských práv.
Ako súčasť snahy presvedčiť ľudí, aby zvýšili povedomie o drogách, by sa nemali používať slová ako “závislý” alebo “užívateľ drog”, uviedla správa Globálnej komisie pre drogovú politiku. Vyzýva novinárov a médiá aby podporovali pozitívnejšie postoje tým, že budú nazývať užívateľa drog “človekom, ktorý užíva drogy”.
Namiesto toho, aby niekoho, kto je závislý na heroíne pomenovali ako narkoman, by sa malo hovoriť, že takýto človek má “poruchu užívania heroínu.” Záujemca o rekreačné užívanie drog by mal byť označovaný ako “osoba s neproblémovým užívaním drog,” uvádza v stanovisku komisia.
Dokonca aj slovo “závislý” by vraj malo byť nahradené výrazmi ako “osoba s poruchou užívania návykových látok”, píše sa v správe.
Komisia, ktorú pred šiestimi rokmi spustila nadácia Georgea Sorosa s cieľom legalizovať drogy, požaduje rozsiahle zmeny vrátane alternatív k väzneniu a väčšiemu dôrazu na prístupy k užívaniu drog v oblasti verejného zdravia, ale aj dekriminalizáciu a experimenty v oblasti právnej regulácie.
Komisia má mnoho britských členov, vrátane bývalého podpredsedu vlády Sira Nicka Clegga a magnáta spoločnosti Virgin Sira Richarda Bransona.
Zverejnenie správy o boji proti predsudkom, proti ľuďom, ktorí užívajú drogy, bolo za posledný týždeň už druhým vyjadrením Sira Richarda Bransona k problematike drog. Minulý piatok publikoval správu na webovej stránke Virgin, ktorá obsahovala obmedzujúce kroky v súvislosti s konopným právom správou Donalda Trumpa “Návrat do najhorších dní neúspešnej vojny proti drogám”.
V správe Komisie sa píše: “Bežne sa vyskytujúce pojmy, ako sú narkoman a užívateľ drog odsudzujú ľudí a označujú tých, ktorí užívajú drogy ako morálne chybných a menejcenných. “Takáto stigma a diskriminácia v kombinácii s kriminalizáciou užívania drog priamo súvisia s porušovaním ľudských práv ľudí, ktorí užívajú drogy. Preto, aby sme radi zmenili spôsob, akým sa hovorí o spotrebe drog a ako sa zaobchádza s ľuďmi, ktorí užívajú drogy, musíme presunúť naše vnímanie a prvým krokom je zmeniť spôsob, akým hovoríme.”
Dodal, že “osoby s problémami užívania drog si často nemôžu dovoliť drogy, ktoré potrebujú, bez toho, aby sa samy priznali k trestnému činu.”
Správa Komisie vychádza z údajov zverejnených Úradom pre národnú štatistiku vlani v lete, ktoré ukázali, že sedem z desiatich úmrtí v Anglicku a Walese v roku 2016 z otravy drogou bolo spôsobené nezákonnými drogami.
Úrad uviedol, že vysoké percento úmrtí bolo dôsledkom módy užívania heroínu v posledných desaťročiach 20. storočia a že užívatelia heroínu majú v dôsledku dlhodobého užívania drog často sériu komplexných fyzických ochorení, čo ich robí obzvlášť náchylnými na úmrtie z dôvodu užívania drog.”
V uplynulých niekoľkých rokoch došlo k záplave vedeckých správ, ktoré vytvorili prepojenie medzi marihuanou a vážnou duševnou chorobou a násilnou trestnou činnosťou, a poukázali na skutočnosť – jasný vstup ku tvrdším drogám.
Kathy Gyngell, členka think-tanku Tory-leaning Center for Policy Studies, však varuje pred manipuláciou organizácie z dielne Sorosa: “Je to orwellovská stratégia, ktorá sa snaží zatajiť to, čo každý rodič alebo dieťa drogového závislého dobre vie, že je to veľmi nepríjemná a deštruktívna realita.”

 

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)