Brusel 16. marca 2017 (HSP/sputnik/Foto:Pixabay)

EÚ ignorovala požiadavky Vyšehradskej skupiny zakázať predaj potravín “dvojitej kvality”. Európska komisia si neželá priamo regulovať potravinové štandardy, ktoré sú dodávané do Európy transatlantickými korporáciami pod jednou značkou, ale s iným obsahom.

Ilustračné foto

“Rovnaký názov, rovnaký obal, ale úplne iné množstvo napríklad mäsa, kakaových bôbov, neporovnateľne viac podradných a škodlivých prímesí ako hneď za našimi hranicami, teda v Rakúsku i Nemecku. Sme pre nich ľudia podradnej kategórie, ktorým môžu naservírovať odpad. Nedodávajú nám potraviny, ale “otraviny,”” tak okomentoval pre Sputnik rozhodnutie Európskej komisie, predseda Republikánskej strany a politológ Miroslav Sládek.

“Budeme sa o to musieť postarať sami, o tú rozdielnu kvalitu potravín. A to tým spôsobom, že budeme bojkotovať všetky potraviny sem dovážané. Samozrejme to znamená tiež odstrániť podpredsedu vlády pána Babiša, pretože on je vlastne jedným z tých škodcov, ktorí nakupujú na Západe odpad, tu ho premelie, zlisuje a kŕmia tým občanov Českej republiky, vydáva to (napríklad) za exkluzívne šunku. Ako vláda, tak parlament sú vlastne ovládané Andrejom Babišom. Práve on má väčšinu potravinárskeho priemyslu. Agrofert to je vlastne monopol, ktorý zásobuje celú republiku. On má obrovskú časť trhu a dodáva to, čomu sa nedá hovoriť potraviny, ale “otraviny”. Ani vláda, ani parlament nič nerobia. On ich extremizuje, podplatí, potom sú samozrejme nejaké zmeny nereálne. Jedinou zmenou sú voľby. Kompletne vieme všetko, čo sa tam dnes deje – vo vláde aj v parlamente, vieme úplne všetko … “- dodal Sládek.

Čo by teraz mala podniknúť Vyšehradská skupina, keď bude jej požiadavka odmietnutá? Ako by sa mala zachovať?

No, mali by sa zjednotiť, uvaliť clo na všetko dovážané, zaviesť prísnu potravinársku kontrolu a nekvalitné výrobky do republiky proste nepustiť. Ale pre tento účel by museli byť v čele Vyšehradskej štvorky odvážni ľudia, a nie tí, čo tam sú dnes. Bolo by však potrebné, aby sa vlády V-4 správali ako vlády suverénnych krajín, a nie ako sluhovia Bruselu.

Čo si o celej tejto situácii myslíte, nie je to príkladom existencie de facto rôznorodej Európskej únie, tak zvané “dvojrýchlostnej” Európy?

Áno, samozrejme, je to dôkaz toho, že sú tu prvoradé štáty, ako Nemecko atď., Potom sú tie druhoradé, ktoré nemajú právo do toho hovoriť, atď. Ja to neberiem ako dvojrýchlostnú Európu, ale tak, že sa Európa rozkladá. Ak chceme zabezpečiť budúcnosť a nechceme, aby tu boli samí chorí ľudia, potom skutočne nemá cenu zaoberať sa detailmi, ale chce to rozpustiť celú Európsku úniu. “Nefunguje to? Rozohnať!”.