Moskva 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sergei Karpukhin)
 
Kremeľ sa v utorok ohradil voči vyjadreniam Spojených štátov, ktoré Moskvu kritizovali za to, že do Venezuely vyslala svoje dva strategické bombardéry

Na snímke Dmitrij Peskov

Dva ruské diaľkové strategické bombardéry Tu-160 pristáli v pondelok vo Venezuele s cieľom zúčastniť sa miestnych leteckých cvičeniach. Okrem bombardérov pristáli na medzinárodnom letisku v Caracase aj ruský An-124, ktorý je jedným z najväčších sériovo vyrábaných transportných lietadiel na svete, a dopravné prúdové lietadlo Il-62.
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo reagoval na príchod ruských lietadiel, približne 100 pilotov a iných členov leteckého personálu ruských vzdušných síl do Venezuely vyhlásením na Twitteri. Obyvatelia Ruska a Venezuely by to podľa neho mali vnímať tak, ako to naozaj je: “Dve skorumpované vlády plytvajú verejnými zdrojmi, umlčiavajú občianske slobody a voľnosť zatiaľ, čo ich ľudia trpia.”
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov sa v utorok voči Pompeovmu vyhláseniu ohradil a označil ho za “nediplomatické” a “nevhodné“. Takáto kritika podľa jeho slov vyznieva zvláštne od krajiny, “ktorej rozpočet na armádu by dostatočne uživil celú Afriku”.
Venezuela nakúpila v posledných rokoch ruskú vojenskú techniku v hodnote miliónov dolárov.
 
Príspevok “Nediplomatické a nevhodné”: Kremeľ sa ohradil voči kritike USA za vyslanie bombardérov do Venezuely zobrazený najskôr Hlavné správy.