Skagen 19. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:youtube)
 

Nemecká ponorka U-3523, ktorá údajne previezlo vedenie nacistického Nemecka do Južnej Ameriky, bola po takmer 73 rokoch objavená na morskom dne neďaleko od dánskeho pobrežia. V stredu 18. apríla to uviedlo The Daily Star.

Záber z videa

Podľa novinových informácií bola ponorka objavená vo vzdialenosti desať námorných míľ severne od dánskeho mesta Skagen. Skenovanie morského dna ukázalo, že ponorka sa nachádza v hĺbke 123 metrov, čo komplikuje prístup k nej. Uvádza sa, že vo chvíli havárie se na palube nachádzalo 58 členov posádky.
Skôr sa vedci domnievali, že ponorka bola potopená následkom útoku britského bombardéra B-24 Liberator 6. mája 1945 cestou do Nórska, ale objaviť jej úlomky sa doteraz nedarilo.
Následkom toho vznikli úvahy o tom, že v skutočnosti táto ponorka, na ktorej palube se nachádzalo nacistické vedenie vrátane samotného Adolfa Hitlera, prežila a mohla doviesť svojich pasažierov do Južnej Ameriky. Tieto úvahy boli potvrdzované i svedectvom niektorých očitých svedkov, ktorí podľa americkej rozviedky tvrdili, že videli Hitlera v Kolumbii a v Argentíne po skončení druhej svetovej vojny.
Ako vysvetlili Daily Star v dánskom Múzeu námorných vojen, v skutočnosti žiadne dôkazy toho, že U-3523 skutočne prevážala nacistických vodcov neexistujú. „Hovorí sa, že sa na palube nachádzali veľké cennosti z Nemecka, pretože vyplávala z Německa, aj keď už vojna skončila. Myslím, že k takým úvahám dochádzalo na základe toho, že U-3523 bola veľmi moderná ponorka schopná plávať do veľkých vzdialeností a niektorí nacisti sa skutočne pokúšali v posledných dňoch utiecť s cennosťami,” povedal riaditeľ múzea Normann Andersen.
U-3523 patrila k nemeckým ponorkám typu XXI. Celkovo bolo v Nemecku postavených 118 takýchto ponoriek, ale bojových akcií sa zúčastnili iba dve z nich. Do dnešných dní sa zachovala iba jedna originálna ponorka typu XXI, ktorá je v súčasnej dobe súčasťou expozície Nemeckého múzea lodnej dopravy v Bremerhavene.

 

Príspevok Neďaleko od dánskeho pobrežia bola objavená tajomná Hitlerova ponorka zobrazený najskôr Hlavné správy.