Možno málokto vie, že veľa nechýbalo, aby išiel úplne inou cestou ako tou atletickou. Matej mal totiž spočiatku iné priority, ako byť chodcom, ktorý deň čo deň krvopotne derie tenistky. „Spočiatku chcel byť kombajnistom, pretože v tom čase som robil agronóma na družstve. Aby boli deti so mnou, brával som ich napríklad na žatvu. Vozili sa na kombajne, z čoho mali zážitok,“ prezradil o detských snoch nášho atletického šampióna otec Viliam.

Matej si však našťastie postupne uvedomil, že viac ako poľnohospodárstvo ho berie šport. Lenže ani tu v jeho plánoch dlho atletika nefigurovala. „Maťko hrával medzi činžiakmi futbal či hokej. Chodil do základnej školy, kde boli dve športové triedy – atletická a hokejová. Veľmi túžil byť hokejovým brankárom. Ale to sme mu vyhovorili a usmernili sme ho na atletiku. Chôdzi sa začal naplno venovať od 13 rokov,“ doplnil otec Viliam.

Tóth možno nie je taký populárny ako fenomenálny cyklista Peter Sagan či naša tenisová jednotka Dominika Cibulková, ale čo sa týka prístupu k športu i k fanúšikom či médiám, je ozajstným šampiónom. Aj vďaka tomu prvýkrát v kariére získal titul v ankete Športovec roka.

„Keď bol malý, bol aj trochu nezbedný, no vždy mal rád šport. Keď mali s kamarátmi preteky, spravidla vyhrával. Behávali popri bytovke. Naše deti sme viedli k skromnosti, aby si vážili každú maličkosť a brali ohľad na ostatných. Som presvedčený, že ani teraz, keď je olympijský víťaz, sa nezmení. Pre neho je tiež základ rodina, od toho sa všetko odvíja. Keď funguje rodina, idú aj ostatné veci,“ dodal Matejov otec Viliam.

Športovec roka 2016

1. Matej TÓTH, atletika    1 151 
2. Peter SAGAN, cestná cyklistika    1 076
3. Dominika CIBULKOVÁ, tenis    934 
4. Ladislav a Peter ŠKANTÁROVCI, vodný slalom     888
5. Matej BEŇUŠ, vodný slalom    619 
6. Veronika VELEZ ZUZULOVÁ, zjazdové lyžovanie    585
7. Marek HAMŠÍK, futbal    320 
8. Štefan SVITKO, motorizmus    296 
9. Marián HOSSA, ľadový hokej    237
10. Petra VLHOVÁ, zjazdové lyžovanie    172
KOLEKTÍVY
1. ŠTVORKAJAK (Myšák, Vlček, Tarr, Linka) 319
2. FUTBALISTI SLOVENSKA 233
3. TÍM SR 21 VO FUTBALE 136