Bratislava 25. januára 2019 (HSP/Foto:TASR)
 
Z veľkého spájania pravicových kandidátov na prezidenta už ostala len liberálna dvojica Zuzana Čaputová a Robert Mistrík. Čoraz viac kandidátov naopak deklaruje, že pred prvým kolom sa nebude vzdávať s cieľom, aby zabránili zvoleniu podľa nich nevhodného prezidenta

Na snímke Béla Bugár, Milan Krajniak a František Mikloško

Kollár: Prezidenta nevolia politici
Šéf strany Smer rodina, podnikateľ Boris Kollár sa zaraďuje k politikom, ktorí nie sú za spájanie síl v prezidentských voľbách, v čom patrí k výnimkám v opozícií.
Kollár v rozhovore pre denník Pravda odmietol výzvy na spájanie sa a odstupovanie kandidátov v prospech iných. “Prezidenta si majú voliť ľudia, nie politici,“ vysvetlil.
Podľa jeho slov má prezident možnosť ako byť prospešný ľuďom a nie len si “potriasať rukou pod zástavami“. Dal tak najavo, že jeho kandidát Milan Krajniak sa pred prvým kolom nebude vzdávať v prospech potenciálne nádejnejšieho kandidáta.

Kollár v interview okomentoval aj pôsobenie súčasnej hlavy štátu Andreja Kisku.
“Tri roky sme o ňom nepočuli, bola to nejaká selanka, vládol Fico, mali dobré vzťahy a nebol žiaden problém. Zrazu keď na neho niekto začal útočiť, prišiel s tým, že tu máme mafiánsky štát. Zrazu vybral fangľu a ideme do boja proti Ficovi,“ okomentoval vzťah Fica s Kiskom, ktorí sa podľa v posledných dňoch zákulisne rozprávali o “nejakom kľúči” pri vymenovaní ústavných sudcov, “ktorého súčasťou bol aj Robert Fico”.
 
Bugár: Moja šanca dostať sa do druhého kola je reálna

Kandidát vládneho Mostu-Híd Béla Bugár v rozhovore na vlastnej internetovej stránke deklaroval, že “považuje za nesprávne, ak sa niekto snaží už teraz o podobné kroky ako pred roku 1989 – kde bolo zo straníckej centrály určené, že kandidáti jednej strany sú najlepší.”
“Dajme ľuďom na výber, ale hovorme im pred voľbami o tom, aké sú prezidentské kompetencie, a čo im vlastne niektorí kandidáti sľubujú za nezmysly. Tak zabránime tomu, že sa tam extrémista dostane – nie odstupovaním, alebo handlovaním politických strán v pozadí už pred prvým kolom.”
“Konfrontácia, vyvolávanie napätia je mi cudzie a vždy sa snažím o hľadanie kompromisu, dohody. Prezident, ak má byť prezidentom všetkých občanov, nemôže byť ani opozičný, ani koaličný. Musí sa dokázať povzniesť nad politické šarvátky a byť partnerom na prekonávanie kríz,” dodáva slovensko-maďarský politik.
Bugár okrem toho povedal, že podľa doterajších diskusií s občanmi, “šanca dostať sa do druhého kola je reálna, čo nakoniec hovoria aj niektoré prieskumy,” tvrdí. “Spravím všetko preto, aby sa to 16. marca podarilo.”
 
Mikloško sa nehodlá vzdať napriek tlaku liberálov
Kandidát František Mikloško v diskusnej relácii Denníka N v utorok uviedol že “pofindernými” prieskumami sa nehodlá zaoberať. A potvrdil, že odstúpiť v prospech ostatných “slušných” kandidátov nehodlá.
Redaktorka Monika Tódová Mikloška napadla, že napriek nízkym preferenciám a popularite “opäť za každú cenu kandiduje a znižuje šance ostatných kandidátov”. “A dokonca odmietate výzvy, vzdať sa v ich prospech…”
“Prepáčte, ale kto je pán Matovič, aby ja som s ním išiel rokovať o takýchto vážnych veciach? Tu sa rodí hlava štátu a sa mi zdá, že tieto diskusie trochu dehonestujú túto funkciu, ktorá je absolútne vrcholná v štáte,” dodal Mikloško na otázku, prečo nebol na obede u Matoviča s Čaputovou a Mistríkom.
Dodal, že cestuje po Slovensku, kde sa stretáva s občanmi v rámci jeho kampane.
 
 
Príspevok Nebudú sa s nikým spájať pred prvým kolom: Bugár, Kollár – Krajniak a Mikloško dali najavo, že pôjdu len za seba zobrazený najskôr Hlavné správy.