Kyjev 31. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Stringer)
 
V nedeľu 31. marca na Ukrajine odštartovali prezidentské voľby. O prezidentský post sa tento rok uchádza celkovo 39 kandidátov. Hlavným favoritom je zatiaľ televízna osobnosť a zabávač Volodymyr Zelenskyj. Medzi obľúbencami je tiež úradujúci prezident Petro Porošenko a šéfka opozičnej strany Baťkyvščina Júlia Tymošenková

Ilustračné foto

Predbežné výsledky volieb by mali byť oznámené v pondelok ráno (1. apríla). Ak žiadny z uchádzačov nezíska viac ako polovicu hlasov, 21. apríla sa uskutoční druhé kolo volieb.
Ukrajinské úrady odmietli otvoriť volebné miestnosti v Rusku. Voliť sa nebude ani na území, ktoré nekontroluje Kyjevská vláda, na východe Ukrajiny. Podľa ruských médií sa tak volieb nezúčastní 7 10 miliónov ukrajinských občanov.
 
14:01 Poslanec zo štábu opozičného kandidáta Bojka varoval, že voľby môžu byť sfalšované
Poslanec za stranu Opozičná platforma Za život Jurij Mirošničenko varoval, že môže dôjsť k masovému falšovaniu prezidentských volieb na Ukrajine.
Existuje nebezpečenstvo masového falšovania hlasovania občanov Ukrajiny,” vyhlásil Mirošničenko v nedeľu na brífingu.
Za Opozičnú platformu Za život na úrad prezidenta kandiduje Jurij Bojko, ktorý sa opiera prevažne o východ krajiny. Pred zvrhnutím prezidenta Viktora Janukovyča vo februári 2014 vykonával funkciu podpredsedu vlády a v rokoch 2010 2012 pôsobil ako minister energetiky.
 
13:32 V ľudových republikách na východe Ukrajiny neprebiehajú prezidentské voľby
V regiónoch na východe Ukrajiny, ktoré nemá pod kontrolou Kyjevská vláda, sa prezidentské voľby nekonajú. Sputniku to prezradil predseda Luhanskej ľudovej republiky v politickej podskupine na minských vyjednávaniach, Rodion Mirošnik.
Na území Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky sa voľby nekonajú a ani sa to neplánuje, povedal Mirošnik.
 
13:11 Ruský senátor uviedol, čo čaká Ukrajinu v prípade, že Porošenko zvíťazí vo voľbách
Dnes, v nedeľu 31. marca, na Ukrajine odštartovali prezidentské voľby. Porošenko dnes na svojom účte na Facebooku uviedol podmienky rovnoprávneho dialógu medzi Kyjevom a Moskvou. Podľa jeho slov si Ukrajina aj ďalej pôjde vlastnou cestou, domov do Európy, a pretrhnúť väzby s Moskvou.
No, čo k tomu povedať… Áno. Ak putá Moskvy znamenajú naše ekonomické vzťahy vrátane plynovodov, potom práve toto čaká Ukrajinu v prípade, že Porošenko zostane pri moci, napísal Kosačev na Facebooku.
O post prezidenta krajiny sa tento rok uchádza celkom 39 kandidátov, čo je rekordný počet. Zatiaľ podľa prieskumov vedie zabávač Volodymyr Zelenskyj, ktorého by týždeň pred voľbami podporilo 30% voličov. Terajšieho prezidenta chce podporiť asi 17% voličov a šéfku strany Baťkyvščina Júliu Tymošenkovú asi 12,5% ľudí. Sociológovia sa domnievajú, že prezident Ukrajiny bude zvolený v druhom kole.
 
13:06 Verejní činitelia informovali o porušovaní v prezidentských voľbách na Ukrajine
Verejní činitelia zaznamenali prvé menšie porušovania vo volebných miestnostiach v Kyjevskej, Volyňskej, Rovenskej, Vinnickej, Žytomyrskej a Černihivskej oblasti. V nedeľu to uviedla ukrajinská verejná organizácia Občianska sieť Opora.
O 9.00 hod (Občianska sieť, pozn. red.) Opora zaznamenala, že boli v Kyjevskej oblasti oneskorene otvorené volebné miestnosti, boli predčasne otvorené trezory, nebolo dostatočné množstvo volebných lístkov, miestnosti volebných komisií nezodpovedali technickým požiadavkám a dochádzalo k agitácii vedľa volebných miestností ,hovorí sa v správe.
 
12:54 Porošenko volil s rodinou. Voľby sú dobre organizované, tvrdí.

Hlasoval som pre Ukrajinu ako celá moja rodina. A som presvedčený, že to urobila absolútna väčšina Ukrajincov, napísal na svojom Facebooku.
Dnes som sa presvedčil o tom, že sú voľby dobre organizované. Bude zachovaná vôľa občanov. Ide o absolútne nevyhnutnú podmienku pre náš krok vpred, aby sa Ukrajina vrátila k európskej rodine národov, a krok vpred k nášmu členstvu v a NATO, aby sme pokračovali v mimoriadne dôležitých reformách, ktoré sú pre Ukrajinu úplne osudové,dodal.

 

 
12:41 Zelenskyj je pripravený jazdiť do práce na bicykli, ak vyhrá voľby
Kandidát Volodymyr Zelenskyj je predstaviteľom hlavnej úlohy v populárnom seriáli Sluga naroda (Sluha ľudu), kde hrá prezidenta, ktorý do práce jazdí na bicykli.
Prečo nie? Po prvé sa mi to páči. Môžem to robiť,” povedal Zelenskyj.
 
 
Verejní činitelia informovali o porušovaní v prezidentských voľbách na Ukrajine
Verejní činitelia zaznamenali prvé menšie porušovania vo volebných miestnostiach v Kyjevskej, Volyňskej, Rovenskej, Vinnickej, Žytomyrskej a Černihivskej oblasti. V nedeľu to uviedla ukrajinská verejná organizácia Občianska sieť Opora.

V nedeľu 31. marca sa konajú riadne voľby ukrajinského prezidenta. O post hlavy štátu sa tento rok uchádza celkom 39 kandidátov, čo je rekordný počet. V boji o post prezidenta zatiaľ vedie zabávač Volodymyr Zelenskyj, ktorý týždeň pred voľbami podľa prieskumov oslovil 30% voličov.
Terajší hlavu štátu Petra Porošenko mieni vo voľbách podporiť asi 17% občanov a šéfku strany Baťkyvščina Júliu Tymošenkovú potom 12, 5% ľudí. Sociológovia sa domnievajú, že nový prezident Ukrajiny bude zvolený v druhom kole volieb.
O 9.00 hod (Občianska sieť, pozn. Red.) Opora zaznamenala, že boli v Kyjevskej oblasti oneskorene otvorené volebné miestnosti, boli predčasne otvorené trezory, nebolo dostatočné množstvo volebných lístkov, miestnosti volebných komisií nezodpovedali technickým požiadavkám a dochádzalo k agitácii vedľa volebných miestností ,hovorí sa v správe.
Podľa organizácie Opora však došlo aj k ďalšiemu porušovaniu, a to vydávanie preukazov vo volebných miestnostiach, nepríjemnostiam s kontrolnými listinami a tajnej agitácii vo Volyňskej oblasti. Vo Vinnyckej oblasti dokonca neboli do volebných urien vhodené kontrolné listiny a do volebnej miestnosti v Rovenskej oblasti nepustili na ranné zasadnutie pozorovateľa z Občianskej siete Opora. V ďalšej volebnej miestnosti v tejto oblasti bol porušený proces hlasovania. V Žytomyrskej oblasti hlasovali voliči pred oficiálnym otvorením miestnosti a niektorí dokonca nemali doklady. V Černihivskej oblasť boli hlasovacie kabíny umiestnené pri okne.
Podľa verejných činiteľov neboli pozorovatelia z Opory vpustení do volebnej miestnosti vo Volyňskej oblasti. V tej istej oblasti si pozorovatelia všimli, že minimálne dvom osobám boli vydané preukazy na prázdnych opečiatkovaných formulároch volebnej komisie priamo vo volebnej miestnosti.
Komisia odmietla žiadosť pozorovateľa poskytnúť príslušné uznesenie o vymenovaní uvedených osôb. Dôkazy o vymenovaní týchto osôb členmi komisie teda neboli poskytnuté,píše sa v správe.
Občianska sieť Opora analyzuje voľby na Ukrajine už od roku 2007 a monitoruje všetky ich etapy. Na portáli organizácie sa uvádza, že tiež pracuje na zdokonalení volebnej legislatívy, a to v súlade s medzinárodnými pravidlami.
 

Príspevok NAŽIVO: Ukrajinci volia prezidenta. Obháji Porošenko svoje kreslo? Objavujú sa správy o porušovaní zákona vo volebných miestnostiach zobrazený najskôr Hlavné správy.