Bratislava 15. júna 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR)

V sobotu 15. júna sa skončí mandát prezidentovi Andrejovi Kiskovi a ako prvá v histórii sa stane najvyššou ústavnou činiteľkou a veliteľkou ozbrojených síl žena – Zuzana Čaputová.

Ilustračné foto

Komerčné televízie ako aj verejnoprávna RTVS prinesú z podujatia priame prenosy začínajúce od 10.55 resp. 11.00 hod.

Zuzana Čaputová zloží sľub na slávnostnej inauguračnej schôdzi Národnej rady SR v Bratislave. Po tomto akte bude nasledovať inauguračný príhovor, v ktorom Čaputová predstaví svoju víziu výkonu verejnej služby vo funkcii hlavy štátu.

Prezidentka sa následne presunie pred historickú budovu Slovenského národného divadla, kde pozdraví nastúpené jednotky Ozbrojených síl SR. Do bratislavského Dómu sv. Martina prejde prezidentka v sprievode rodiny pešo cez Panskú ulicu, kde bude mať priestor pozdraviť ľudí. Následne sa uskutoční slávnostná bohoslužba slova Te Deum v Katedrále sv. Martina. Program bude pokračovať príchodom do Prezidentského paláca a symbolickým prevzatím úradu od prezidenta Andreja Kisku.

V sobotný podvečer Čaputová položí veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam železnej opony na bratislavskom Devíne. Cestou z Devína položí kyticu aj na hrob prvého prezidenta SR Michala Kováča na bratislavskom Ondrejskom cintoríne. Deň inaugurácie ukončí nová prezidentka SR slávnostnou recepciou v budove Slovenskej filharmónie.

Zuzanu Čaputovú zvolili občania SR v druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa konali 30. marca. Slovensko malo dosiaľ štyroch prezidentov. Prvým bol Michal Kováč, ktorého však volil parlament. Priamo si občania volili hlavu štátu prvýkrát v roku 1999, vybrali si Rudolfa Schustera. Po ňom bol dvakrát na čele štátu Ivan Gašparovič a dosiaľ posledným prezidentom je Andrej Kiska. Funkčné obdobie mu uplynie, keď bude inaugurovaná jeho nástupkyňa Čaputová.

Program inaugurácie

11.25 h – Odchod prezidenta Andreja Kisku z Prezidentského paláca

11.45 h – Slávnostná schôdza Národnej rady pri príležitosti zloženia sľubu prezidentky Slovenskej republiky v budove Slovenskej filharmónie

12.40 h Prehliadka Ozbrojených síl Slovenskej republiky
– následne: Peší presun do Katedrály sv. Martina

13.30 h – Ekumenická bohoslužba Te Deum v Katedrále sv. Martina

14.30 h – Prevzatie Prezidentského paláca

15.00 h – Slávnostný obed podávaný prezidentkou Slovenskej republiky

17.00 h – Kladenie vencov pri pamätníku Brána slobody v Devíne

17.30 h – Položenie kytice k hrobu prezidenta Michala Kováča na Ondrejskom cintoríne

20.00 h – Slávnostná recepcia v Slovenskej filharmónii

Dopravné obmedzenia

V súvislosti s inauguráciou prezidentky Čaputovej platia v sobotu v Bratislave dopravné obmedzenia. Týkajú sa najmä ulíc Jesenského, Mostová a Námestie Ľ. Štúra. Vjazd do garáže hotela Carlton a k hotelu je možný z Jesenského ulice. Informuje o tom Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave na sociálnej sieti.

V sobotu od 11.15 až do 11.45 h a od 12.30 až 13.00 h budú tieto ulice uzatvorené úplne. “Z týchto ulíc je v sobotu vylúčená aj MHD. Panská ulica bude uzatvorená od 08.00 do 14.00 h. Z dôvodu umiestnenia bezpečnostných zábran nebude vstup a prechod umožnený ani rezidentom,” upozorňuje polícia.

Staromestská ulica v Bratislave bude v sobotu od 12.30 do 15.00 h rovnako uzavretá. Zjazd bude umožnený z Mosta SNP na nábrežie Vajanského a výjazd na Most SNP bude možný z nábrežia v smere do Petržalky. “Na plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky budú dohliadať hliadky dopravnej polície,” spresnila polícia.

Kto je nová prezidentka?

Zuzana Čaputová, rodená Strapáková, sa narodila 21. júna 1973 v Bratislave. Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú ukončila v roku 1996. Výrazne sa angažovala v kauze pezinskej skládky, ktorá sa začala koncom 90. rokov 20. storočia.

V roku 2016 jej udelili prestížnu Goldmanovu environmentálnu cenu, nazývanú aj Nobelova cena za ekológiu. Angažovala sa tiež v zbere podpisov pod petíciu požadujúcu zrušenie Mečiarových amnestií. V septembri 2017 oznámila odchod z tímu Via Iuris a pokračovanie v advokátskej praxi, v rámci ktorej sa naďalej venovala environmentálnym témam.

Právnička a občianska aktivistka Zuzana Čaputová kandidovala na post prezidentky Slovenskej republiky za mimoparlamentnú stranu Progresívne Slovensko.

Pozvaných viac ako 40 súkromných hostí

V stredu sme informovali, že Zuzana Čaputová na inauguráciu pozvala súkromných hostí, medzi ktorými nechýba líder KDH, bývalý arcibiskup či manželka liberálneho ministra.

Na popredných miestach zoznamu figurujú najbližší rodinní príslušníci vrátane Petra Konečného, s ktorým nedávno na sociálnej sieti Instagram priznala nezhody a ťažké obdobie vo vzťahu.

Medzi pozvanými, ktorí budú osobnými hosťami Čaputovej je predovšetkým jej rodina a najbližší spolupracovníci vrátane niekoľkých členov Progresívneho Slovenska – napríklad bývalého i súčasného predsedu Ivana Štefunka a Michala Trubana, ako aj novozvolený poslanec EP Michal Šimečka, ktorý má Čaputovej radiť v zahranično-politických otázkach.

Celý zoznam si môžete prečítať v tomto článku.

Pellegrini: Ako predseda vlády som pripravený s prezidentkou spolupracovať.

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) v piatok na sociálnej sieti potvrdil, že sa zúčastní na inaugurácii novej prezidentky. “Zúčastním sa, pretože je to úcta k hlave štátu, no predovšetkým úcta k rozhodnutiu ľudí tejto krajiny. A z mojej strany je to aj nádej, že sa vo vzťahoch medzi vládou a prezidentom začne písať iný príbeh ako doposiaľ.”

“Pani prezidentka prichádza do najvyššej ústavnej funkcie s mandátom priamo od občanov. Na jej úspešné zvládnutie bude potrebovať odvahu, nasadenie i schopnosť rýchlo sa učiť a naberať potrebné skúsenosti. Ako predseda vlády som pripravený s novou prezidentkou korektne spolupracovať. Očakávam najmä zhodu v zahranično-politickej orientácii Slovenska a hľadanie partnerov pre obnovenie celospoločenského i celopolitického historického konsenzu, že miestom Slovenska je Európska únia a garanciou jeho bezpečnosti je členstvo v NATO.”

Pripomenul, že Čaputová prichádza do úradu z konkrétnej politickej strany. “Stojí pred ňou kľúčová úloha odosobniť sa od týchto väzieb a byť skutočne nadstraníckou prezidentkou. Slovensko stále vidí pred sebou aktuálny príbeh prezidenta, ktorý vstúpil do svojho paláca ako nestranník, no celý záver jeho funkčného obdobia poznačili jeho osobné ambície v parlamentnej politike.”

“V každej funkcii, ktorú som zastával, mi išlo v prvom rade o Slovensko. Preto aj dnes pani prezidentke želám, aby bola vo svojom pôsobení úspešná. Aby sa jej darilo zjednocovať, a nie rozdeľovať našu spoločnosť. Aby si získala rešpekt v zahraničí a aby vo vnútornej politike konala nadstranícky a s úctou ku každému, kto získal mandát od ľudí. Tak to bude dobré pre Slovensko a všetkých jeho občanov.”

Kiska sa balí. Z paláca si odnáša viac ako tisíc darov

Hovorca prezidenta Kisku Roman Krpelan v piatok na Facebooku zverejnil fotogalériu s tým, že prezident sa balí.

Podľa jeho vyjadrenia Andrej Kiska počas svojho mandátu dostal viac ako tisíc darov, ktoré si v piatok na poslednú chvíľu zbalil.

Hlina: Som prekvapený pozvánkou

“Som milo prekvapený. Naozaj som nečakal, že budem pozvaný na inauguráciu pani prezidentky Zuzany Čaputovej,” uviedol tento týždeň šéf KDH Alojz Hlina s tým, že v sobotu mal byť pôvodne na Furmanských pretekoch vo Vranove nad Topľou. “Musím to však zmeniť, pozvaním od pani prezidentky som poctený a rád sa na inagurácii zúčastním.”

“Idem skontrolovať oblek a topánky, aby som kresťanským demokratom neurobil hanbu,” doplnil na Facebooku Hlina.

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj