Bratislava 14. januára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách predkladajú na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanci za hnutie SME RODINA Milan Krajniak, Boris Kollár, Adriana Pčolinská, Peter Pčolinský a Peter Štarchoň

Na snímke vľavo poslanec Milan Krajniak (Sme Rodina) a vpravo poslanec Boris Kollár (Sme Rodina)

„Ku koncu októbra 2018 zaznamenali banky zisk 573  miliónov eur, čo je o 25,5 miliónov viac ako pred rokom. Najviac zarobili na poplatkoch a províziách. Aj napriek tomu poplatky v bankách Slovenskej republike v posledných mesiacoch neúmerne vzrástli. To má za následok nepriaznivý dopad na obyvateľov Slovenskej republiky,“ uvádzajú predkladatelia.
Cieľom návrhu zákona je upraviť podmienky poskytovania základného bankového produktu pre spotrebiteľa, ktorý je definovaný v zákone č. 483/2001 Z. z. tak, aby zohľadnili čo najväčšiu skupinu obyvateľstva, čím by sa zmiernili  ich dopady.
Základný bankový produkt je balík služieb, ktorý musí povinne každá banka zaradiť do balíkového portfólia svojich produktov. Mesačný poplatok za základný balík služieb určuje Ministerstvo financií Slovenskej republiky, ktorý je 0 eur. Podmienkou zriadenia a vedenia základného bankového produktu je, že klient nevlastní v žiadnej banke a ani v žiadnej pobočke zahraničnej banky osobný účet, jeho mesačný príjem ku dňu podania žiadosti nepresahuje 400 eur a súčet kreditných transakcií pripísaných na účet za kalendárny rok nepresiahne 5 600 eur.
Predložený návrh zákona upravuje uvedené podmienky s tým, že klient nesmie mať zriadený základný balík v inej banke alebo v pobočke zahraničnej banky, jeho mesačný príjem ku dňu podania žiadosti nepresahuje 1250 eur a súčet kreditných transakcií pripísaných na účet za kalendárny rok nepresiahne 20 000 eur.
Redakciu informovalo tlačové oddelenie hnutia SME RODINA – Boris Kollár.
 
Príspevok Návrh zákona o bankách, ktorý predkladá hnutie SME RODINA – Boris Kollár, obmedzuje neúmerný rast bankových poplatkov zobrazený najskôr Hlavné správy.