Bratislava 10. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (nezaradená) súhlasí, že staré exekúcie by sa mali zastaviť. Nová legislatíva podľa nej však nerieši otázku, čo sa bude diať s veľkým množstvom dlžníkov, ktorým budú zastavené exekučné konania. Pôjde podľa nej o viac ako milión ľudí. Rokovanie o vládnom návrhu o zastavení niektorých exekúcií ukončilo druhý deň 45. schôdze Národnej rady SR

Na snímke minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd)

“Je iluzórne si myslieť, že počet dlžníkov, milión, zvládneme v krátkodobom horizonte cez osobné bankroty. To je ilúzia. Títo ľudia síce budú mať možnosť sa na rok nadýchnuť, to nastavuje ročná premlčacia lehota,” povedala. Vo výsledku to podľa nej bude asi znamenať, masívne preskupovanie pohľadávok, “Predávanie, obchodovanie s pohľadávkami,” vysvetlila exministerka s tým, že “zhruba o rok to niekomu padne na hlavu”.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) navrhuje, aby sa ukončili niektoré staré exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017. Stará exekúcia sa podľa návrhu zastavuje, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a nezistil sa majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov exekúcie. Diskusia k návrhu sa ešte neskončila, poslanci sa do lavíc vrátia v pondelok (13. 5.) o 10.00 h.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj