Demänovská Dolina/Bratislava 9. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)

Okresný súd Bratislava I zamietol návrh na konkurz zo strany stavebníka rekonštrukcie hotela Junior Jasná. Rozhodnutie súdu doručili minulý týždeň spoločnosti Hotely mládeže Slovakia (HMS), ktorá je 100 % dcérou Nadácie Intenda a vlastníkom zhoreného hotela. „Všetky pohľadávky prihlásené v konkurze považujeme za sporné a ich spornosť sa podarilo počas konkurzného konania súdu preukázať,“ povedal správca nadácie a predseda predstavenstva HMS Karol Brix

Na snímke požiarom zničený Hotel Junior v lyžiarskom stredisku Jasná v Nízkych Tatrách

Spor vznikol pre rekonštrukciu hotela, ktorý v roku 2015 vyhorel. „Návrh na konkurz podala spoločnosť Adifex, ktorá mala rekonštrukciu hotela realizovať v spolupráci so spoločnosťou Hastra. Rekonštrukcia sa začala ešte v lete 2017, keď skupina dodávateľov Adifex-Hastra začala s dodávkou prác pre HMS,“ tvrdí v stanovisku vlastník hotela.

Na jeseň 2017 HMS evidovala omeškanie s prácami, ktoré sa postupne akumulovalo. V januári 2018 HMS pre spomínané omeškanie pozastavila platby stavebníkovi. Keďže nedošlo k náprave a stavebník navyše deklaroval, že potrebuje výrazne viac času a peňazí na dokončenie rekonštrukcie hotela, v júni 2018 spoločnosť HMS odstúpila od zmluvy. V septembri 2018 následne Adifex podala návrh na konkurz.

„Pohľadávku firmy Adifex považujeme za spornú, pretože sme voči nej vyčíslili nároky na náhradu škody a ušlého zisku, ktoré bolo možné započítať. V tejto veci sme predložili aj relevantné znalecké posudky. Znalec preukázal, že zavinenie na vzniku dodatočných prác a predĺženia lehoty výstavby boli zo 75,8 % zavinené zo strany zhotoviteľa,“ uviedol Brix.

Predseda predstavenstva HMS ďalej argumentuje tým, že konanie navrhovateľa konkurzu sa od začiatku javilo ako účelové a špekulatívne, keďže údajnú pohľadávku sa firma ani nesnažila vymáhať súdnou cestou. Navyše počas konkurzného konania vzala svoj návrh na konkurz späť a následne tento krok znegovala. „Vzhľadom na udalosti, ktoré viedli ku konkurznému konaniu, a na podozrenia z protiprávneho konania zo strany tretích osôb, ktorého účelom bolo nadobudnutie majetku firmy HMS, konkrétne hotela Junior Jasná, sme zároveň podali trestné oznámenie,“ dodal Brix.

Nadáciu Intenda a jej dcérsku spoločnosť HMS založili v roku 2001 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, občianske združenie (OZ) Študentská rada vysokých škôl a OZ Rada mládeže Slovenska. Nadácia vznikla ako účelová organizácia, ktorá má slúžiť rozvoju a podpore aktivít mladých ľudí a prispievať k vytváraniu priestoru na účasť mladých na živote spoločnosti.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj