Brusel 27. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)
 
Severoatlantická aliancia (NATO) zruší akreditáciu siedmich pracovníkov ruskej misie pri NATO a zamietne žiadosť ruskej vlády o udelenie akreditácie troch ďalších. Povedal to v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Uviedol pritom, že ide o reakciu na útok na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru, ku ktorému došlo začiatkom marca v anglickom meste Salisbury.

Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

Celkový počet zástupcov ruskej misie pri NATO sa tak zníži na dvadsať, teda o tretinu. Podľa Stoltenberga, ktorého citovala agentúra DPA, ide o “cenu a dôsledky” správania sa Moskvy.
Na bývalého dvojitého agenta Skripaľa a jeho dcéru Juliju zaútočili 4. marca neznámi páchatelia, ktorí pritom podľa Británie použili nervovoparalytickú látku novičok, vyvinutú v bývalom Sovietskom zväze. Oboch našli v bezvedomí pred nákupným strediskom v Salisbury. Obaja sú stále v kritickom stave.
V reakcii na otravu Skripaľa vyhostili členské štáty EÚ, Kanada, USA, Ukrajina a niektoré ďalšie európske krajiny vyše 140 ruských diplomatov. Moskva zodpovednosť za útok poprela a Britániu obvinila z šírenia protiruskej propagandy.
Moldavsko vyhostilo troch ruských diplomatov
Moldavsko požiadalo troch ruských diplomatov, aby do si edmich dní opustili jeho územie. Informovalo o tom v utorok moldavské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré citovala agentúra Reuters. Podľa ministerstva ide o prejav solidarity s Britániou.
 
Bulharsko pre kauzu Skripaľ povolalo svojho veľvyslanca z Ruska
Bulharská vláda si v utorok povolala na konzultácie svojho veľvyslanca v Ruskej federácii, aby s ním hovorila o prípade  Skripaľa. Podľa agentúry Reuters to signalizuje zmenu postoja tejto krajiny, ktorej premiér Bojko Borisov len pred štyrmi dňami uviedol, že ambasádora sa z Moskvy povolať nechystá.
Úrad bulharskej vlády informoval, že Borisov v utorok telefonicky hovoril s bulharským veľvyslancom v Rusku Bojkom Kocevom o útoku na Skripaľa, ako aj o reakciách medzinárodného spoločenstva, EÚ aj Ruska.
Bulharsko má úzke obchodné vzťahy s ruskými firmami a momentálne zastáva rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ. V reakcii na útok na Skripaľa nezašlo podľa agentúry Reuters tak ďaleko ako mnohé ďalšie krajiny Únie, ktoré Moskvu priamo obvinili zo zodpovednosti za útok a vyhostili ruských diplomatov.
Premiér Borisov ešte v piatok povedal, že aj napriek “vysokej pravdepodobnosti”, že za útokom stojí Rusko, potrebuje viac nesporných dôkazov. Zároveň vyjadril obavu, že povolávanie veľvyslancov krajín EÚ z Ruska len viac uškodí vzťahom s Moskvou.
 
Belgicko  vyhostí jedného ruského diplomata
Belgicko vyhostí jedného ruského diplomata. Informovala o tom v utorok spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na vyhlásenie belgickej vlády. Belgicko sa tak stalo ďalšou z radu krajín, ktoré vyhostením ruských diplomatov vyjadrili solidaritu so Spojeným kráľovstvom.
 
Príspevok NATO zruší akreditáciu siedmich členov ruskej misie zobrazený najskôr Hlavné správy.