Brusel 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)

Severoatlantická aliancia dokončí sťahovanie do svojho nového sídla v Bruseli v prvej polovici budúceho roka. V stredu informáciu potvrdila hovorkyňa NATO Oana Lungescová.
Na snímke vlajky vejú pred sídlom NATO

Pôvodne sa mali národné delegácie 29 členských krajín aliancie sťahovať do nového sídla v priebehu tohto roka, oddialenie termínu však spôsobili viaceré technické problémy.
Jedinou akciou, ktorá sa konala v novej budove, bola pracovná večera lídrov aliancie počas summitu NATO koncom mája, na ktorý zavítal aj americký prezident Donald Trump.
Aliancia chce začať so sťahovaním okolo 4000 zamestnancov 19. marca. Podľa hovorkyne by sťahovanie do nových priestorov malo trvať 12 týždňov. Budúcoročný summit NATO by sa mal konať už v novom sídle, ktoré sa nachádza oproti tomu súčasnému, ktoré už nevyhovuje moderným bezpečnostným podmienkam.
Aliancia upozornila, že IT systém novej budovy zaistí bezpečnosť všetkých elektronických komunikácií NATO a dozor nad celou budovou. Na tento účel ešte musia nainštalovať vyše 1000 bezpečnostných kamier, ako aj prístupové systémy so skenerom očnej dúhovky.
Výstavba nového sídla začala v roku 2010. Pôvodne plánovaný rozpočet bol vo výške 750 miliónov eur, náklady sa však vystupňovali na súčasných 1,17 miliardy eur.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.