Kyjev 30. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyzval v stredu počas návštevy Odesy Kremeľ, aby z Ukrajiny „stiahol všetky svoje jednotky“. Súčasne však privítal utorňajší odsun vojakov a zbraní zo styčnej línie s proruskými separatistami na východe Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP

Na snímke Jens Stoltenberg

„Vítame každú snahu o zníženie napätia,“ vyhlásil Stoltenberg, pričom však zároveň upozornil na skutočnosť, že aj naďalej „neustále dochádza k narušeniam prímeria“.

„NATO jasne zdôrazňuje, že Rusko má osobitnú zodpovednosť za stiahnutie svojich jednotiek a svojich dôstojníkov“ z východnej Ukrajiny, dodal šéf Severoatlantickej aliancie.

Ako pripomína AFP, v utorok došlo k dlho očakávanému odsunu ukrajinských aj separatistických jednotiek z kľúčovej oblasti na východe Ukrajiny.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa od májového nástupu do úradu usiluje o oživenie mierového procesu s cieľom ukončiť päť rokov trvajúci separatistický konflikt, ktorý si na východe Ukrajiny vyžiadal približne 13.000 obetí na životoch.

Zelenského mierový plán, zahŕňajúci okrem iného aj sťahovanie jednotiek zo styčnej línie, sa v Kyjeve stretol s vlnou kritiky najmä zo strany vojnových veteránov a nacionalistov.

Kyjev a Západ zároveň obviňujú Rusko z toho, že cez rusko-ukrajinské hranice posiela svoje jednotky a zbrane v snahe podporovať konflikt na východe Ukrajiny.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj