Varšava 23. marca 2019 (HSP/Foto:TAR/AP-Geert Vanden Wijngaert)
 
NATO chce postaviť v poľskej obci Powidz objekt, v ktorom sa bude skladovať americká vojenská technika, vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v interview pre denník The Wall Street Journal.

Na snímke Jens Stoltenberg

Ako oznámil generálny tajomník NATO, výstavba objektu začne tento rok v lete a potrvá dva roky. V tomto objekte majú byť skladované americká obrnené vozidlá, munícia a zbrane. Uvádza sa, že celková hodnota projektu bude činiť 260 miliónov USD.
“Ukazuje to, ako úzko spolupracujeme s USA. Upevní to stále sa rozširujúcu prítomnosť USA v Poľsku, “povedal Stoltenberg.
Podľa informácií WSJ bude skladisko vojenskej techniky postavené na území leteckej základne v Powidz. Ako oznámil bývalý veliteľ pozemných vojsk USA v Európe, generálporučík vo výslužbe Ben Hodges, pôjde o päť podobných objektov: dva z nich budú postavené v Nemecku, jeden v Belgicku a jeden v Holandsku.
WSJ uvádza, že podobné “včasné rozmiestnenie zariadení” je potrebné k tomu, aby mohli USA v prípade potreby pohotovo posilniť spojenecké vojská.
Ako oznámil Stoltenberg, do roku 2021 NATO plánuje realizáciu na území Európy asi 250 projektov v oblasti infraštruktúry. Cieľom týchto projektov je lepšie prispôsobenie letísk, prístavov, železníc a ciest preprave ťažkej techniky, uviedol generálny tajomník NATO.
 
 
Príspevok NATO postaví v Poľsku rozsiahly sklad americkej techniky. Do roku 2021 po celej Európe vznikne 250 podobných základní zobrazený najskôr Hlavné správy.