Moskva 13. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)
 
NATO v priebehu najväčšieho vojenského cvičenia v posledných rokoch pri ruských hraniciach Trident Juncture (TRJE18) plánuje okolo 20 “experimentov, oznámili v aliancii

Ilustračné foto

Manévre sa budú konať v dňoch 25. októbra až 7. novembra v Nórsku. Zúčastní sa ich asi 50 tisíc vojakov z 30 krajín, a to nielen členských krajín NATO, ale aj partnerských krajín.
“Cvičenie zabezpečí prostredie pre testovanie, korekciu a ďalší rozvoj existujúcich alebo nových možností. Koordináciou a integráciou experimentov organizácií a členských krajín NATO v TRJE18 sa NATO snaží zabezpečiť tie najlepšie experimentálne výsledky bez toho, aby bolo ohrozené plnenie úloh cvičenia,” uvádza sa v správe na webe velenia.
Jedným z podobných experimentov bude nacvičovanie operatívneho nasadenia koordinačne veliteľského modulu pre riadenie vojenského letectva spojeneckých krajín.
Generálporučík nórskych ozbrojených síl Rune Jakobsen v utorok oznámil, že Švédsko a Fínsko, ktoré do aliancie nepatria, otvoria svoj vzdušný priestor pre operácie v rámci manévrov.
Podľa jeho slov sa bude hlavná oblasť cvičenia nachádzať vo vzdialenosti vyše tisíc kilometrov od ruskej hranice, vzdušné operácie prebehnú vo vzdialenosti 500 kilometrov.
 
Príspevok NATO na cvičení pri ruských hraniciach uskutoční desiatky “experimentov” zobrazený najskôr Hlavné správy.