Berlín 30. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
 

Nemecko úradne požiadalo USA, aby zvážili možnosť certifikácie svojho lietadla Eurofighter na použitie taktických jadrových zbraní v rámci NATO. Tento krok môže znamenať, že Berlín nechce kupovať americké lietadlo F-35 Joint Strike Fighter, píše Task & Purpose.

Na snímke stíhačka F-35

Nemecké ministerstvo obrany si myslí, že nemá zmysel používať na dopravu taktických jadrových zbraní americké stíhačky, ktoré prídu MO na veľkú čiastku. Washington ponúkol Nemecku nákup F-35 verzie A, ale v Európe majú vlastné dobré stroje, Eurofighter Typhoon a Tornado, ktoré môžu po modernizácii slúžiť ďalších 8-10 rokov.
V Nemecku neskrývajú, že tieto lietadlá môžu byť použité v rámci NATO k letom na ruské územie, avšak vojakov znepokojujú tajné kapacity protivzdušnej obrany, ktorú nedokáže prekonať žiadna existujúca stíhačka.
Americkí odborníci sa už vyslovili proti európskym stíhačkám. Vedci z Amerického podnikateľského ústavu si myslia, že vyzbrojení stíhačkami Eurofighter Typhoon a odmietnutie F-35 je hlúpy nápad, ktorý sa dá porovnať s „použitím noža v prestrelke”.
 

Príspevok NATO môže odmietnuť stíhačky F-35 zobrazený najskôr Hlavné správy.