Moskva 31. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Martin Baumann)
 

Turecké prianie o pripojení sa k BRICS sa vysvetľuje tým, že republika má záujem o rozvoj vzťahov s Ruskom, oznámil Sputniku hlavný vedecký pracovník Centra arabských a islamských štúdií Inštitútu orientalistiky Ruskej akadémie vied Boris Dolgov.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas rokovania BRICS v Johannesburgu (JAR) vyzval lídrov bloku, aby Turecku umožnili pripojenie do BRICS. Ruský prezident Vladimir Putin to okomentoval tým, že počet krajín BRICS sa zatiaľ rozširovať nebude, ale poznamenal, že lídri krajín BRICS nevylúčili možné budúce rozšírenie skupiny.
„Turecko už skôr vyjadrovalo svoje úmysly o pripojení k rôznym ekonomickým úniám, ktorých sa účastní Rusko. A teraz prehovorilo na adresu BRICS. Celkovo je to prirodzené prianie Turecka, pretože vzťahy s Ruskom a štáty BRICS sú na veľmi dobrej úrovni,” uviedol Dolgov.
Navyše podľa neho nie je BRICS určený na odpor proti iným ekonomickým a politickým alianciám. Preto sa turecké prianie nedá považovať za odklonenie sa od USA.
„Keby sme mali hovoriť o tom, že Turecko odchádza od svojho spojenca USA, tak to určite nie je. Turecko zostane spojencom USA, je členom NATO a z aliancie vystupovať nebude. Ale čo sa týka BRICS, je to otázka hlavne ekonomického smeru Turecka, ktoré má záujem o rozvoj vzťahu s Ruskom, je to smer tureckej ekonomickej politiky, takže tu podľa mňa nie je nič nové. Áno, ekonomicky Turecko spolupracuje s Ruskom i s krajinami BRICS, ale vo vojenskej a politickej oblasti Turecko zostáva členom NATO,” poznamenal expert.
 

Príspevok NATO, BRICS, Rusko. Turecko chce byť všade zobrazený najskôr Hlavné správy.