NATO a EÚ umožnia voľnejší pohyb vojsk po kontinente

Praha 6. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

Ďalším výsledkom užšej európskej spolupráce v rámci bezpečnostnej politiky, je iniciatíva Severoatlantickej aliancie a Európskej únie, ktoré chcú spoločne zabezpečiť, aby v budúcnosti bolo možné po Európe jednoduchším spôsobom dopravovať vojenskú techniku. Zhodli sa na tom v Bruseli ministri zahraničných vecí aliančných krajín a šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, uvádza sa na stránkach Týden.cz.
Ilustračné foto

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii vysvetlil, že vec sa netýka len dostatočnej infraštruktúry, teda využiteľných letísk, železníc a mostov, ale aj adaptácie pravidiel. “Ide aj o právne a byrokratické prekážky, súvisiace napríklad s prechodmi hraníc, a o ďalšie pravidlá. Riešiť to musí sčasti jednotlivé štáty a sčasti EÚ ako inštitúcia,” upozornil generálny tajomník aliancie.
Český minister zahraničia v demisii Lubomír Zaorálek na okraj rokovania novinárom povedal, že diskusia sa týkala do značnej miery vzájomného dopĺňania medzi oboma organizáciami. “Musíme tak riešiť aj takú vec, ako je prekonávanie hraníc vo vzduchu, na zemi, na mori bez toho, aby sa spochybňovala suverenita jednotlivých štátov,” poznamenal. Spolupráca medzi EÚ a NATO je podľa neho dôležitá aj preto, že po odchode Británie z EÚ bude 80 percent všetkých obranných výdavkov NATO pochádzať zo štátov mimo európsky blok.
Severoatlantická aliancia už niekoľko rokov posilňuje obranu svojich východných členov. Terajšia diskusia o mobilite naprieč Európou – a o zriadení nového veliteľstva zodpovedného práve za logistiku – súvisí s potrebou zvýšiť možnosti rýchleho posilnenia jednotiek o ďalších vojakov i ťažkú ​​techniku.
Spolupráca NATO s EÚ sa dohodla vlani na summite vo Varšave, vtedy sa hovorilo o 42 konkrétnych krokoch v siedmich základných oblastiach ako je boj s kybernetickými či hybridnými hrozbami, obranná veda a vývoj, spoločné cvičenia či spolupráca pri operáciách na mori. Teraz bolo dohodnutých ďalších 34 krokov, ktoré súvisia práve s vojenskou mobilitou, ale tiež napríklad s bojom proti terorizmu alebo s podporou žien.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)