Washington 16. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/SANA)
 
Sýrskemu prezidentovi Assadovi už nič nehrozí a USA majú prestať s vojenským zásahom do záležitostí tejto krajiny, píše autor The National Interest Doug Bandow

Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad

Podľa jeho slov strávil v Sýrii týždeň a zistil, že tam je hneď jasné, kto je tu pánom. V hlavnom meste Damasku žije celá elita krajiny, všade sú vládne budovy a bezpečnostné sily. Takmer každú ulicu zdobia portréty prezidenta Asada. Tunajší obyvatelia majú väčšinou optimistický názor na budúcnosť.
Doug Bandow píše, že USA stavili na rezignáciu Asada, čo nebolo správne, pretože má veľmi veľa stúpencov a na jeho miesto mohol prísť niekto horší. Washington chcel urobiť zo Sýrie demokratický a liberálny štát, avšak ani jedna z takzvaných umiernených opozičných skupín, ktoré podporujú USA, nedokázala tento výsledok dosiahnuť.
Občianska vojna v Sýrii bola veľkou tragédiou, myslí si Bandow. Trumpova vláda nemá právo na vpád do cudzej krajiny, na obsadenie územia a rozdrobenie tejto krajiny na časti. USA tiež nemajú právo nútiť Rusko a Irán, ktoré majú oveľa užšie vzťahy s Asadom, aby odišli zo Sýrie.
Autor dodáva, že Asadovi už nič nehrozí. Doslova pred niekoľkými rokmi si nemohol nikto predstaviť, že sýrsky prezident dokáže dobyť späť väčšiu časť krajiny, dnes ale zvíťazil nad všetkými svojimi odporcami.
Bandow tiež zdôraznil, že pokusy USA o vnútenie občianskej spoločnosti neboli nikdy korunované úspechom, príkladom môže byť fiasko v Iraku.
 
Príspevok National Interest napísal o fiasku USA v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.