Varšava 13. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)

Poľsko potrebuje tvrdšiu a útočnejšiu politiku voči USA, myslí si predseda strany Prawa Rzecz Pospolita Krzysztof Kawenecki. V rozhovore pre Nasz Dziennik vysvetlil, že Poliaci sú príliš pasívni vo vzťahoch s USA a naivne veria tomu, čo hovorí Donald Trump. Avšak Poľsku nikto nič nedá zadarmo, preto musí konať samo

Na snímke poľský prezident Andrzej Duda

Poľský prezident Andrzej Duda sa má v júni vydať spolu s manželkou do Washingtonu na schôdzku s Donaldom Trumpom. Krzysztof Kawenecki, predseda strany Prawa Rzecz Pospolita, v rozhovore pre Nasz Dziennik povedal, že Poľsko potrebuje v tomto kontexte uskutočniť dôraz na vlastné záujmy a očakávania od poľskoamerických vzťahov. A nielen dvojstranných, ale aj s a Ruskom.

Podľa názoru Kaweneckého Poľsko vo vzťahoch s USA potrebuje útočnejšiu politiku. Musíme tiež jasne a rozhodne formulovať naše očakávania od účasti USA v iniciatíve Trojmorie, a nielen pasívne akceptovať koncepciu Washingtonu.

Chýba poľský názor na európsku politiku, predovšetkým stredoeurópsku, v ktorej by sme potrebovali americkú podporu,” dodal politik.

Zdá sa mi, že máme dočinenia s komplexami nielen v dimenzii zahraničnej politiky, ale vôbec s komplexmi voči USA. Na jednej strane sú naše komplexy, na druhej vyhlásenie o priateľstvo s USA, tieto vyhlásenia sú z našej strany ďalekosiahle. Možno, že to, čo sa deje v našom podvedomí, je len následkom minulosti, vysvetlil Kawenecki.

Krzysztof Kawenecki uistil, že poľskoamerický zväzok pre Varšavu veľký význam, pre jej bezpečnosť. Avšak bez ohľadu na to má podniknúť diplomatický útok, pretože nikto a nič nedá Poľsku zadarmo. Politik poznamenal, že Poliakom nemôže stačiť iba Trumpova výrečnosť, nemajú byť príliš sentimentálni.

Uvedomujeme si, že USA sú svetová veľmoc, ale v našich vzťahoch musia byť presne sformulované naše túžby, naše politické a ekonomické záujmy. Dnes mám ale dojem, že sme vo vzťahoch s USA príliš pasívni,” myslí si Kawenecki.

Zdroj