Haag 18. Júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)

Pri vyšetrovaní havárie letu MH17 leteckej spoločnosti Malaysia Airline sa objavili noví svedkovia. Wilbert Paulissen zo spoločného  vyšetrovacieho tímu (JIT) uviedol túto informáciu v stredu pre noviny NRC

Na snímke Boeing 777 letu MH 17 Malazijskych Aerolínii

“Kontaktovali nás noví svedkovia. Vyšetrovacie aktivity pokračujú, čo je povzbudzujúce,” povedal na stretnutí s rodinami obetí nehody v  holandskom meste Nieuwegein.

Fakty o havárii letu MH17

Osobné lietadlo Boeing-777 leteckej spoločnosti Malaysia  Airlines letiace z Amsterdamu do Kuala Lumpuru pod označením let MH17,  bolo zostrelené nad východným ukrajinským regiónom Doneck 17. júla 2014. Nehoda zabila všetkých 283 cestujúcich a 15-tich členov posádky. Medzi mŕtvymi boli štátni príslušníci desiatich štátov. Spoločný vyšetrovací tím, ktorý sa zaoberá haváriou, pozostáva zo zástupcov Holandska, Austrálie, Belgicka, Malajzie a Ukrajiny.

Dňa 24. mája 2018 medzinárodný tím informoval o vyšetrovaní a tvrdil, že „BUK-TELAR, ktorý bol použitý na zostrelenie MH17, pochádza z 53.
protilietadlovej raketovej brigády, jednotky ruskej armády z Kurska v Ruskej federácii.

Ruské ministerstvo obrany vehementne odmietlo všetky obvinenia a uviedlo, že žiadny z raketových systémov, ktoré patria ruským ozbrojeným silám nikdy nebol odsunutý do zahraničia. “Raketa, ktorá zostrelila leteckú linku Malaysia Airlines Flight MH17, bola vyrobená v meste Dolgoprudny mimo Moskvy v roku 1986, dodaná do vojenskej jednotky nasadenej na Ukrajinu a nikdy nebola vrátená späť do Ruska”, povedal na briefingu Nikolaj Paršin, náčelník generálneho štábu ministerstva obrany.

Napriek tomu, 25. mája 2018, Austrália a Holandsko vydali vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že podľa nich „má Rusko svoju úlohu v zostrelení letu MH17. “Holandsko a Austrália sú teraz presvedčené, že Rusko je zodpovedné za rozmiestnenie inštalácie Buk, ktorá bola použitá na likvidáciu MH17,” uvádza sa vo vyhlásení.

Spoločný vyšetrovací tím dňa 19. júna 2019 oznámil, že pri havárii identifikoval štyri podozrivé osoby (traja ruskí štátni príslušníci a
jeden ukrajinský štátny príslušník), pričom dodal, že sa očakáva, že súd začne 9. marca 2020. Holandsko už plánuje ich extradíciu a v krátkej
budúcnosti požiada Rusko o možnosť ich vypočutia.

Na to, či požiadavke o vypočutie a extradíciu podozrivých Rusko vyhovie, si treba počkať. Vyhovenie požiadavke a celkovo uznanie výsledkov vyšetrovania je pre Rusko otázne aj z toho dôvodu, že napriek tomu, že sa jedná o takzvaný medzinárodný tím, nebol k vyšetrovaniu pozvaný ani len jeden reprezentant Ruskej federácie. Tento fakt viac menej vrhá tieň na objektívnosť celého vyšetrovania, a to nielen u ruských občanov, ale aj u občanov iných štátov po celom svete.

Andrea Lopatková

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj