Bratislava 22. júna 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)

Fyzici z Harvard University vypracovali model kozmu, podľa ktorého po určitom čase príde k destabilizácii Higgs-bozónov, a to bude mať za následok obrovskú dramatickú explóziu, ktorej za obeť padne celý kozmos

Ilustračné foto

Unikátna kvantová častica Higgsov bozón bola objavená v roku 2012 v urýchľovači častíc v švajčiarskom výskumnom ústave CERN.

Existenciu tejto častice predpovedal pred viac ako 50 rokmi vo svojej teórii škótsky fyzik Higgs. Dovtedy fyzika nevedela povedať, prečo majú častice hmotu. Higgsov bozón prepožičiava všetkým ostatným časticiam hmotu – to je jeho celkom špecifická vlastnosť.

Podľa Higgsovej teórie (podávam to tu úplne zjednodušene) sa v celom kozme rozprestiera energetické pole – ktoré sa nazýva Higgsove pole. Cez toto pole sa pohybujú všetky častice – ako napr. kvarky, z ktorých pozostáva matéria –  takým spôsobom, ako keby prechádzali „hustým sirupom“. Odpor, ktorý kvarky v „sirupe“ musia zdolávať, nie je nič iné, ako ich masa.

Vedci z Harvardu vypočítali, že Higgsove pole si podrží svoju stabilitu minimálne ešte 10 na 58 rokov. A tak dlho bude existovať aj náš kozmos.

Roman Bednár

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj