Bratislava 22. februára 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Líder, oficiálne len hovorca Iniciatívy poľnohospodárov, Patrik Magdoško, nemá celkom čistú minulosť

Na snímke zástupca Iniciatívy poľnohospodárov farmár Patrik Magdoško

V utorok prišla do Bratslavy na traktoroch a nákladiakoch skupina pod názvom Iniciatíva pľnohospodárov. Ich cieľ bolo rokovanie s vládou a podpora štvrtkového protestu využívajúceho výročie od smrti Kuciaka a Kušnírovej.
Rokovanie s vládou viedli v stredu. Premiér Pellegrini ich zhodnotil tak, že:
„Mnoho problémov, na ktoré nás upozornili, sú skôr dedičstvom minulosti a na ne sa dnes reagovalo novými zákonmi a predpismi. Niektoré problémy sú priebežné, na riešení niektorých sme nemohli nájsť konsenzus, pretože je pri nich potrebná diskusia“
Ministerka Matečná zopakovala, že protestujúci „vykopávajú otvorené dvere“. „Je tu legislatíva, ktorá je už dávno, dávno splnená a dobre funguje v praxi. Nie je teda jasné, prečo farmári o nej nevedia,“ Matečná navyše označila vedenie protestujúcich farmárov za ľudí s kriminálnou minulosťou a za aktivistov opozície
Na tieto obvinenia reagoval vo štvrtok na tlačovej konferencii František Oravec tým, že sa vyjadril, že podá na ministerku Matečnú trestné oznámenie za ohováranie.  Pán Oravec na tlačovke predložil doklad, že na pojednávaní, ktoré spomínala deň predtým ministerka, sa zúčastnil ako svedok, nie obvinený. Dodal, že  “Poľnohospodárska platobná agentúra dlhodobo zakrýva subvenčné podvody”. Treba dúfať, že na tieto ťažké obvinenia má pán Oravec nejaké dôkazy, inak by mohol byť on sám obvinení z ohovárania.
Podobná, ale iná, je situácia v prípade hovorcu farmárov, Patrika Magdoška, ktorého ministerka nepriamo spomenula s tým, že jeden z vodcov poľnohospodárskych protestov sa vyhrážal zabitím a “existuje o tom rozhodnutie súdu”. Keď bol na tlačovke vo štvrtok pán Magdoško na tieto veci dopytovaný, povedal, že je to v princípe pravda, ale že to skončilo zmierom – ale že je to už viac rokov a že si presne nepamätá, čo presne vtedy priznal.  A že mieni počkať, až si vyzdvihne kópiu rozhodnutia súdom a potom sa vyjadrí.
Aby nemusel tak dlho čakať, prinášame verejnosti túto kópiu súdneho rozhodnutia. Podľa neho pán Magdoško “dňa 01.02.2012 v čase okolo 16.55 h na voľnom priestranstve pred vchodom do Všeobecnej úverovej banky v Snine po predchádzajúcom slovnom nedorozumení sa vyhrážal zabitím M. A spôsobom, že mu pľuvol do tváre a povedal, že ak sa mu v ten deň do ôsmej večer neospravedlní, tak ho dopichá nožíkom a zabije, čím u poškodeného M. A. vzbudil obavu, že svoje vyhrážky aj uskutoční”.
Toto konanie na súde následne pán Magdoško priznal, oľutoval a zaplatil zaň 300,- Eur na dobročinné účely. Tým bol prípad uzavretý zmierom.
Ministerka Matečná mala teda pravdu.
Peter Vanád
 

 

 

 
 
Príspevok Násilné správanie hovorcu farmárov Patrika Magdoška je potvrdené zobrazený najskôr Hlavné správy.