Madrid 5. apríla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Bernat Armangue)

Súčasná koronavirová kríza je výzvou pre celú Európsku úniu, ktorá musí ukázať pevnú solidaritu, alebo čeliť rozpadu, uvádza španielsky premiér Pedro Sánchez

Na snímke Pedro Sanchez

Najviac infikovaná krajiny v EÚ

Podľa portálu wordometers.info počet potvrdených prípadov nakazenia novým koronavírusom presiahol v Španielsku 130 tisíc ľudí, krajina predbehla Taliansko (okolo 125 tisíc prípadov) a dostala sa na prvé miesto v Európskej únii. Podľa počtu úmrtí je Španielsko stále na druhom mieste v Európe (12 418 úmrtí) – najhoršia je situácia v Taliansku (15 362 úmrtí).

Od 14. marca platí v Španielsku stav vysokej pohotovosti, ten bol predĺžený do 11. apríla a možno bude trvať ešte dlhšie. Obyvatelia majú právo odísť z domu len vo výnimočných prípadoch: nakupovať jedlo, lieky, dostať sa do nemocnice alebo práce. Do 9. apríla sú v krajine pozastavené všetky aktivity, ktoré nesúvisia so životne dôležitými potrebami.

Sánchez: Je čas pre jednotnú Európu

Španielsky premiér Pedro Sánchez na skutočnú situáciu zareagoval článkom, ktorý začali zdieľať európske médiá. Politik píše, že Španielsko a ďalšie krajiny čelia ťažkým časom a bojujú proti „neviditeľnému nepriateľovi, ktorý testuje budúcnosť európskeho projektu“.

„Európa zažíva najväčšiu krízu od 2. svetovej vojny. Naši občania umierajú alebo bojujú o život v nemocniciach preplnených kvôli pandémii, ktorá predstavuje najväčšiu hrozbu pre verejné zdravie od chrípky z roku 1918,“ uvádza jeho slová denník El País.

„Okolnosti sú výnimočné a vyžadujú dôraznú reakciu: buď sa postavíme proti tejto výzve, alebo zlyháme ako únia. Je to kritický okamih, v ktorom aj tie najviac proeurópske krajiny a vlády ako Španielsko potrebujú dôkaz skutočného záväzku. Potrebujeme silnú solidaritu,“ uvádza.

Španielsky premiér si myslí, že už existujúce opatrenia, ako je dočasný program núdzového nákupu Európskej centrálnej banky (Pandemic Emergency Purchase Programme, Peppy) či plán Európskej komisie pre ľudí, ktorí prišli o prácu, nie sú samy osebe dostačujúce.

Politik vyzval na zavedenie vojnového hospodárstva a tiež vytvorenie mechanizmu vzájomného dlhu k nákupu potrebných zdravotníckych potrieb v rámci jedného bloku, koordinovanie stratégií v oblasti kybernetickej bezpečnosti a vytvorenie pohotovostného plánu, ako sa Európe vyrovnať s pandémiou.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj