Washington 1. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/NASA)
 

Kozmická agentúra už dávnejšie zahájila niekoľko rôznych misií, ktoré boli schopné skúmať seizmickú aktivitu Marsu, ale potrebuje ďalšie pre presnejšie údaje. Verí, že získané informácie pomôžu pochopiť, ako sa formujú planéty.

Ilustračné foto: Na snímke planéta Mars

Medzi ambicióznymi plánmi je tiež kolonizácia Marsu a vytvorenie atmosféry vhodnej pre bývanie človeka, preto odborníci chcú vopred preskúmať štruktúru planéty. Nový pristávací modul zvaný InSight bude vybavený zariadením pre skúmanie „marsotrasenia”, uvádza Space.com. Údaje, ktoré budú získané, pomôžu vedcom preskúmať štruktúru a zloženie kôry, plášťa a dokonca i jadra planéty.
Bruce Banerdt z Laboratória prúdového pohonu (NASA’s Jet Propulsion Laboratory) porovnáva novú kozmickú misiu na Mars s „tomografiou” planéty a tvrdí, že umožní nielen štúdium už existujúce štruktúry, ale tiež pomôže pochopiť, ako sa táto štruktúra vytvárala. Obvykle také výskumy potrebujú tri rôzne zariadenia pre triangulačné zdroje vĺn, ale Banerdt si je istý, že bude stačiť iba jeden aparát, avšak potrebuje na to čas. Po svojej misii na Marse bude pristávací modul ešte dva roky pracovať na Zemi.
Analogická misia bola spustená na konci 70. rokov, ale zariadenie pre skúmanie seizmickej aktivity bolo na Mars zle pripravené a výsledky neboli užitočné. Banerdt ten pokus nazval „hendikepovaným experimentom”.
 

Príspevok NASA skúma marsozrodenie cez marsotrasenie zobrazený najskôr Hlavné správy.