Washington 19. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:youtube)
 

Inžinieri NASA plánujú vytvorenie robotov mechanikov, ktorí budú pripomínať droidy z fantastickej ságy Hviezdne vojny.

Záber z videa

Kozmická agentúra NASA pripravuje roboty pre kolonizáciu Marsu, zároveň pracuje na vytvorení pokročilých mechanikov, ktorí by mohli opravovať stanice a lode priamo vo vesmíre. Podľa odborníkov sú Hviezdne vojny výborným zdrojom pre inšpiráciu.
Inžinieri už vytvorili R2-D2, ktorý ale nie je schopný spĺňať všetky funkcie ako vo filme. Teraz majú ďalšiu úlohu. Vytvoriť roboty, ktoré by mali rovnaké funkcie. Kris Verdeyen, inžinier kozmického centra Lindona Johnsona (NASA’s Johnson Space Center) prehovoril o prácach:
„Hviezdne vojny je famózny kultúrny fenomén. Ukážete niekomu R2-D2 a hneď sa mu zablýskne v očiach. Film je fantastiký, jeho autori ani nikdy nepremýšľali nad tým, ako tieto technológie môžu fungovať. Ale používať ich pre komunikáciu so spoločnosťou je výborné. Rád si predstavujem, ako robot lezie po kozmickej stanici a opravuje ju. Mne by však stačilo i to, keby robot mohol proste strčiť prst tam, kde je nejaká trhlina a potom by ju opravil astronaut.”
Vo Hviezdnych vojnách sú droidy podobné švajčiarskym nožom, dokážu urobiť všetko naraz. V súčasnej dobe inžinieri pracujú na tom, aby ich roboti mali tiež veľa nástrojov. Je pravdepodobné, že roboti budú pripomínať človeka, pretože to dovolí aplikovať nástroje, ktoré už používajú kozmonauti. Preto budú budúci mechanici skôr pripomínať C-3PO než R2-D2. Verdeyen dodal, že na technológiu ešte musíme čakať, ale nie až tak dlho.

 

Príspevok NASA: Roboti opravári sa budú podobať droidom z Hviezdnych vojen zobrazený najskôr Hlavné správy.