Greenbelt 16. decembra 2016 (HSP/Foto:screenshot z YouTube)

Planétu Zem môže vo vesmírnom priestore nečakane ohroziť nejaká kométa či asteroid. Výskumníci z NASA teda navrhujú mať “pre prípad” v zásobe obranné rakety alebo pozorovacie kozmické lode, ktoré by vedeli včas zareagovať na blížiace sa nebezpečenstvo

Na snímke znázornený asteroid 2013 TX68Na snímke znázornený asteroid 2013 TX68

“Najväčším problémom v podstate je, že v tejto veci momentálne robíme pekelne málo,” konštatoval Dr. Josef Nuth, výskumník v NASA Goddard Space Flight Center, na pondelkovom zasadnutí Americkej geofyzikálnej únie (AGU) v San Franciscu.

Podľa neho je nebezpečenstvo kométy z veľkej časti ignorované, pričom sa nejaká môže zrazu začať približovať k Zemi a nemusí byť dostatok času a prostriedkov na ubránenie sa voči nej. Nuth pripomenul “blízke stretnutie” Zeme s kométou Shoemaker-Levy 9 v roku 1996, ktorá nakoniec narazila do Jupitera, alebo kométu Siding Spring (C/2013 A1) z januára 2013, ktorá v októbri 2014 preletela pomerne blízko okolo Marsu a ohrozila kozmickú loď od NASA, ktorá v tej dobe obiehala okolo tejto planéty.

Celková doba, odkedy bola kométa Siding Spring objavená až po jej najväčšie priblíženie sa k Marsu, trvala menej ako 22 mesiacov. Podľa Nutha to nie je dostatok času na to, aby sa prijali isté opatrenia v navrhnutí a vytvorení nejakého zariadenia na odklonenie alebo zničnie kométy: “Keď sa pozriete na dobu vytvorenia vysokospoľahlivej kozmickej lode, do jej spustenia to trvá päť rokov. Mali sme 22 mesiacov od celkového varovania.”

V januári 2016 NASA založila Koordinačný úrad pre ochranu planéty (PDCO), ktorý má detekovať potenciálne nebezpečné predmety (PHOs) z vesmíru. Nuth chce však v tom ísť ďalej a navrhuje obranné rakety a kozmické pozorovacie lode. Ak by boli niekde “pre prípad” pripravené a uložené, výrazne by to znížilo dobu reakcie na PHOs.

Podľa Nutha, veľké vesmírne objekty majú menšiu pravdepodobnosť zasiahnuť Zem, v porovnaní s “malými vecami”, ale aj voči nim sa treba mať na pozore. NASA objavila asi 90 % vesmírnych objektov väčších ako jeden kilometer, ktoré by mohli spôsobiť veľkú devastáciu pre Zem.