Washington 18. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/NASA TV)

Koncept, ktorý je stále vo vývoji, navrhuje umiestnenie stacionárnych mini satelitov na obežnú dráhu, ktoré by využili zásoby slnečnej energie na svoj vlastný pohon k medzihviezdnym návštevníkom za predpokladu, že by sa k nim tieto objekty priblížili. NASA schválila financovanie priekopníckeho dynamického orbitálneho praku ktorý si kladie za cieľ sledovať asteroidy tým, že sa k nim priblíži, ako navrhli vedci z Massachusettského technologického inštitútu. Informoval o tom portál Phys.org

Ilustračné foto

Projekt predpokladá, že malá flotila statických satelitov, umiestnených na obežnej dráhe, by zastavila malé misie na medzihviezdnych objektoch, ktoré boli zaznamenané Programom inovatívnych pokročilých konceptov NASA (NIAC).

Richard Linares, odborný asistent na katedre letectva a kozmonautiky MIT a autor konceptu, povedal, že súčasný výskum medzihviezdnych návštevníkov je plný problémov vzhľadom k ich možnej veľkosti a fyzikálnym vlastnostiam:

Existuje mnoho zásadných výziev pri pozorovaní (medzihviezdnych objektov, pozn. red.) zo Zeme sú obvykle tak malé, že ich svetlo zo Slnka potrebuje osvetliť určitým spôsobom, aby ich naše teleskopy vôbec zaznamenali, poznamenal a tiež zdôraznil, že technológie pohonu sú tiež „obmedzujúcim faktorom, ktorý zabraňuje tomu, aby sa dostali do vesmíru dostatočne rýchlo.

Miniatúrne umelé satelity, ktoré sa, ako tím dúfa, nasadia, využijú drobné slnečné plachetnice, aby prispôsobili svoje obežné dráhy a udržiavali vhodne blízku pozíciu, ktorá by im umožnila priblížiť sa ku kométam a asteroidom a vykonávať výskum.

Satelity budú nasadené a poslané do cesty blížiacich sa objektov v krátkej dobe po tom, čo budú detekované pomocou najlepšie umiestneného satelitu, ktorý má za úlohu prísť do kontaktu s nebeskými telesami.

Každá slnečná plachetnica by nahromadila energiu, takže by stačilo, aby sa satelit vrhol na daný objekt. Bez ohľadu na to, či by tento koncept mohol priniesť výsledky, nie je pochýb o vedeckej hodnote štúdie.

Pozorovanie medzihviezdneho telesa zblízka by znamenalo revolúciu v našom chápaní formovania a evolúcie planéty, poznamenal člen tímu Benjamin Weiss z katedry vied o Zemi, atmosfére a planétach na MIT a ocenil príležitosť osvetliť to, ako je možný kozmický prenos života.

Prvýkrát sme mohli získať citlivé meranie veľkej časti zloženia iných solárnych systémov. Mohli by sme sa tiež dozvedieť, ako rýchlo a ako bežne sa objekty pohybujú medzi solárnymi systémami, čo nám povie uskutočniteľnosť medzihviezdneho prenosu života.

NIAC zatiaľ schválila koncept prvej fázy, deväťmesačnú štúdiu na určenie jej všeobecnej životaschopnosti. Ak sa ukáže, že bude úspešná, môže schváliť nasledujúce dve fázy, pričom tím bude tento čas využívať k ďalšiemu rozvoju konceptu.

Zdroj