Bratislava 17. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) spúšťa nový typ komunikácie. Ako na tlačovej besede informoval generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela, ide o terapeutickú komunikáciu smerom k najmenším pacientom a ich rodičom. Ústav pripravil sériu videí. Keďže rodičia odpovede na svoje otázky hľadajú najmä v internetovom priestore, NÚDCH sa rozhodol čo najviac priblížiť potrebám rodičov, a najmä detským pacientom

Na snímke zľava primár Kliniky detskej chirurgie LF UK a Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Igor Béder, protagonistka série vídeí pre detského pacienta Tamarka, generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela a prednostka Detskej kliniky LF UK a NÚDCH Ľudmila Podracká

V prvom kroku špecialisti z NÚDCH pripravili sériu videí pre detského pacienta. Hlavnými hrdinami sú deti, ktoré sprevádzajú nemocnicou svojich kamarátov. “Snažíme sa hravou zrozumiteľnou formou vysvetliť a ukázať najmenším pacientom jednotlivé medicínske úkony, ktoré ich čakajú na nemocničnej pôde. Deti majú prirodzené obavy z toho, čo ešte nezažili a nepoznali. Strach z neznáma nepomáha krehkej detskej psychike, preto veríme, že novým komunikačným prístupom dokážeme deti presvedčiť, že nemocnice sa netreba báť.“ uviedla prednostka Detskej kliniky Ľudmila Podracká.

Projekt pacientsky orientovanej komunikácie zahŕňa aj sériu edukačných článkov, videí a rozhovorov s najlepšími odborníkmi v rámci ústavu. Tie ústav smeruje na rodičov. “Rodičom detí chceme prinášať relevantné a najmä odborné informácie, ktoré sa týkajú zdravia ich detí. Súčasná doba však vyžaduje aj zmenu vnímania informácie, preto budeme pripravovať aj rôzne edukačné videá, video-pomôcky pre deti, aby pobyt v našej nemocnici bol pre ne čo najmenej zaťažujúci,“ konštatoval Kužela.

Primár Kliniky detskej chirurgie Igor Béder upozornil, že aj pre rodičov je príjem ich dieťaťa v nemocnici veľmi stresujúci a na prvýkrát si nevedia zapamätať množstvo informácií, ktoré im ich lekár povie. “Ideálne je, keď si potom v pokoji vie aj rodič spolu s dieťaťom pozrieť video, kde mu opätovne buď my, alebo zase deťom ich rovesníci, zrozumiteľne vysvetlíme jednotlivé úkony. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je len o výkonoch, ale aj o správnej komunikácii,“ vysvetlil. Komunikáciu NÚDCH spustil na svojich sociálnych sieťach.

Národný ústav detských chorôb prioritne pracuje na domovskej webovej stránke, ktorá bude slúžiť ako relevantný informačný portál pre všetkých na získanie informácie o zdraví svojich detí. Paralelne spúšťa v najbližších dňoch aj novú inovatívnu aplikáciu, ktorá pomôže rodičom sa rozhodnúť, či ich dieťa patrí na urgentný príjem, alebo dokážu zvládnuť prejavy choroby sami v domácom prostredí. Aktívne pracuje na edukačných videách, ktoré sú prístupné dospelým aj deťom.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj