Národniar Hrnko reaguje na Schulzové slová o centralizácii Únie: Potrebuje byť Slovensko súčasťou nového Sovietskeho zväzu?

Bratislava 11. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Podpredseda Slovenskej národnej strany a historik Anton Hrnko sa vyjadril k prejavu Martina Schulza, ktorý povedal, že Európa musí byť do roku 2025 federalizovaná.
Na snímke poslanec NR SR Anton Hrnko (SNS)

Bývalý šéf európskeho parlamentu a súčasný predseda nemeckej strany SPD šokoval ľudí vyhlásením, že do roku 2025 chce pretvoriť Európsku úniu na Spojené štáty európske. K slovám Martina Schulza sa vyjadril aj slovenský premiér Robert Fico počas snemu strany Smer SD v Martine.
”…jeho vyjadrenie bolo veľmi presné, keď povedal, kto chce, tam bude, kto nechce, bude stáť bokom. A naša pozícia je v tomto jasná, hovoríme o jadre Európskej únie. Nám integrácia svedčí,” povedal okrem iného premiér, viacej sme o tom písali v TOMTO článku.
Najnovšie sa k tejto téme vyjadril Anton Hrnko z SNS.
”Niektorý múdry filozof povedal, že dejiny sa opakujú, len niekedy majú tragický obsah a niekedy je to zábavné. Asi to mi napadlo, keď som začul vyjadrenia Martina Schultza, čelného predstaviteľa nemeckej SPD, že Európa musí byť do roku 2025 federalizovaná, t.j. centralizovaná, či už do Berlína alebo do Bruselu,” napísal v úvode svojho príspevku Hrnko. Následne pripomína že pre Slovákov je to v oboch prípadoch jedno, pretože sme si centralizovanej federácie užili dosť, a vieme teda čo by nás v nej asi čakalo.
Hrnko taktiež píše, že historikovi musia zasvietiť kontrolky, keď počuje obhajovať nové koncepcie organizácie Európy ktoré tu už v minulosti boli v iných režimoch či súvislostiach a nedopadli dobre.
”Keď počujem o jadre a zastrene o periférii, nemám dobrý pocit. Európa sa nemôže a nesmie členiť na vyvolených a luzerov. Ak tí slabší nestíhajú v tempe tým silnejším, treba spomaliť tempo, lebo ináč vzniknú nové deliace čiary, nové napätia, nové konflikty,” myslí si.
Podľa Hrnka by sa Slovensko nemalo hnať do ”jadra” pokiaľ nebude známa cena, ktorú bude musieť za to zaplatiť, pretože sa môže stať že môžme padnúť na kolená, ako sa nám to stalo v 20.storočí dvakrát.
”A utešovať sa tým, že budeme za stolom, pri ktorom sa rozhoduje, je do značnej miery scestné. Veď za stolom, pri ktorom sedel panovník, neboli len radcovia a vyslanci, ale aj šašovia. Nerád by som bol, aby moja krajina, naše Slovensko, skončila v takomto postavení,” dodal.
Obnova Sovietskeho zväzu? Hrnko tvrdí, že ako tak sleduje momentálne myšlienkové procesy niektorých teoretikov európskej integrácie a ich transformovanie do politických programov, tak sa mu zdá, že ”niekto by rád obnovil starý, dobrý Sovietsky zväz” aj keď v súčasnosti bez bez Ruska a bez Moskvy ako hlavného mesta, ale predsa len zväz, federáciu.
”Myslím si, že keď sa dnešná slovenská ľavica vzhliada vo federalizovanej Európe, šliape po odkaze SNP. Európa ako federalizovaný celok, nemôže zabezpečiť rovnosť národov. Federalizovaná Európa by tak mohla akurát tlačiť na ich zánik. A preto predsa naši predkovia od Svätopluka až po dnešok neprelievali krv a pot za svoj národ.” uzatvoril Hrnko.
Samuel Poništ

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)