Bratislava 28. februára 2019 (HSP/Foto:Facebook)
 
Národná koalícia ide do eurovolieb s ambíciou presadzovať Európu silných národných štátov, transatlantický skepticizmus alebo rozvoj Euroázijského hospodárskeho priestoru. Na kandidátke sú mená ako Peter Tomeček, Sergej Kozlík, Anton Martvoň, Radovan Znášik, Peter Švec, Ľubica Blašková či Slavomír Harabin

Na snímke Slavěna Vorobelová

Strana Národná koalícia má ambíciu zjednocovať národné kresťansko-sociálne sily. Vo vlaňajších komunálnych voľbách počtom vyše 150 poslaneckých mandátov prekonala aj viaceré parlamentné strany ako OĽaNO, Sme rodina či ĽSNS a dnes prvýkrát figuruje aj v prieskume verejnej mienky agentúry AKO. „Pravdu povediac sme boli prekvapení, pretože agentúry nás dlhodobejšie ignorovali, ako aj viaceré médiá, ale náš úspech v komunálnych voľbách sa nedal podľa všetkého dlhodobo prehliadať. Toto je výsledok práce nových komunálnych poslancov, okresných a krajských predsedov, pretože sú v dennodennom kontakte s občanmi a našimi vyše 1400 členmi,“ uviedla predsedníčka strany Slavěna Vorobelová.
„Ľudia volajú po zmene, ktorú však súčasné vládne ani opozičné strany nedokážu presadiť. Národná koalícia je však už teraz pripravená aj vzhľadom na vysoký počet členov, ako aj na silné odborné zázemie zastrešené podpredsedom pre programové otázky Sergejom Kozlíkom, exministrom financií, prevziať zodpovednosť nielen za našu krajinu, ale aj za budúcnosť Európskej únie, kde okrem iného aj v spolupráci s talianskou stranou Lega pod vedením Mattea Salviniho budeme presadzovať reformu EÚ, ochranu vonkajších hraníc EÚ, zastavenie migrácie i zrušenie absurdných protiruských sankcií,“ dodal podpredseda strany Branislav Jaďuď, súčasný primátor Novej Bane.
Do eurovolieb idú s 14-člennou kandidátkou pestrou z hľadiska vekového, regionálneho aj profesného. Jej lídrom je Peter Tomeček, podpredseda strany, bývalý poslanec Národnej rady SR a bývalý župan Trnavského kraja. Na druhom mieste je Anton Martvoň, právnik a vysokoškolský pedagóg, ktorý do roku 2016 pôsobil ako poslanec NR SR. Tretie miesto patrí stredoškolskému pedagógovi Slavomírovi Harabinovi. Na štvrtom mieste kandiduje nedávny kandidát na prezidenta SR a pracovník diplomatických služieb Radovan Znášik. Zaujímavým menom je Peter Švec, pôvodne vojenský, dnes civilný pilot, bývalý poslanec československého federálneho zhromaždenia, zakladateľ Asociácie slovenských vojakov. V zozname je aj pedagogička, prekladateľka a bývalá prezidentská kandidátka Ľubica Blašková, predsedníčka Združenia absolventov ruských a sovietskych vysokých škôl. Verejnosti známy je tiež bývalý dvojnásobný poslanec europarlamentu a exminister financií Sergej Kozlík.
„Súčasné vládne ani opozičné strany nedokážu presadiť zmenu v prospech ľudí doma ani v EÚ, preto je dôležité, aby voliči volili v eurovoľbách Národnú koalíciu, ktorá dlhodobo hovorí o nutnosti presadenia zásadných a komplexných zmien v domácej aj zahraničnej politike. Tá aktuálne je len v prospech úzkej a privilegovanej skupiny ľudí a v rámci EÚ zas len bruselských byrokratov, ktorí sa snažia presadiť za každú cenu európsky superštát a zničiť aj prostredníctvom podpory migrácie národné štáty,“ hovorí prvý podpredseda strany Peter Sokol.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Národná koalícia predstavila kandidátku do eurovolieb. V spolupráci so Salvinim chcú reformu EÚ, zastavenie migrácie a zrušenie protiruských sankcií zobrazený najskôr Hlavné správy.