Bratislava 22. februára 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay/TASR-Lukáš Grinaj)
 
Mimoparlamentná politická strana Národná koalícia schválila 14-člennú kandidačnú listinu pre voľby do Európskeho parlamentu. Svoju kandidátku má schválenú aj nová prolife politická strana KDŽP 

Ilustračná snímka

Lídrom kandidátky do EP Národnej koalície bude podpredseda strany Peter Tomeček. TASR o tom informoval Tomáš Szmrecsányi, riaditeľ tlačového a komunikačného oddelenia Národnej koalície.

Na snímke Peter Tomeček (Národná koalícia)

Na druhom mieste kandidačnej listiny je právnik a vysokoškolský pedagóg Anton Martvoň. Tretie miesto patrí stredoškolskému pedagógovi Slavomírovi Harabinovi, štvrté Radovanovi Znášikovi.
“Aj na ďalších miestach sa umiestnili zaujímavé, fundované a skúsené osobnosti, ktoré dokážu presadzovať nielen záujmy Slovenska a jeho obyvateľov v rámci EÚ, ale zasadia sa spolu so zástupcami talianskej vládnej strany Liga Severu za reformu EÚ, za zastavenie migrácie, dôslednú ochranu vonkajších hraníc Európy a ochranu národných štátov i na kresťanských pilieroch postavenú európsku civilizáciu,” poznamenala predsedníčka Národnej koalície Slavěna Vorobelová.
Na ôsmom mieste kandidátky je napríklad bývalý dvojnásobný poslanec Európskeho parlamentu a exminister financií Sergej Kozlík.
 
Eurokandidátku KDŽP povedie Kuffa, Tkáč a Oberhauser
Kresťanská demokracia – Život a prosperita predložila kandidátku do eurovolieb, ktorej cieľom bolo spojiť  národné a kresťanské sily, skúsenosť a mladé nové tváre. Na čele kandidátky bude stáť Štefan Kuffa, bývalý predseda Matice Slovenskej a guvernér Národnej banky Marián Tkáč a bývalý minister životného prostredia, ktorý rozhodol o dostavbe vodného diela Gabčíkovo, Viliam Oberhauser.

Na snímke zľava Viliam Oberhauser, Štefan Kuffa, Marián Tkáč, Marián Servátka

Podľa predsedu KDŽP Štefana Kuffu, potrebuje Slovensko do Európskeho parlamentu poslať ľudí, ktorí sa nebudú báť jednoznačne postaviť za suverenitu Slovenska v kultúrno-etických otázkach a prinavrátia Európskej únii pôvodný význam, prinášať prosperitu a bezpečnosť a nie vymýšľať ideológie proti životu a rodine.
Na kandidátke KDŽP sa nachádza taktiež diplomat a bývalý veľvyslanec vo Vatikáne Marián Servátka, moderátor Slobodného vysielača Tomáš Janco, zakladajúci riaditeľ TV Lux Dárius Hatok, organizátor Bratislavských korunovačných slávností a historik Miroslav Vetrík, predseda Mladých kresťanských demokratov Jozef Liday, psychologička Mária Benová, enviromentalista Filip Kuffa, manažéri Matej Šarocký a Pavol Nižňanský.
KDŽP bude v eurovoľbách kandidovať pod heslom  Zastavme zlo z Istanbulu priamo v Bruseli, aby sa zabránilo presadzovaniu gender politiky pod patronátom EÚ. Druhou snahou bude presadiť, aby sa zabránilo odlivu zahraničných investorov zo Slovenska a vyrovnaniu platov v nadnárodných firmách v rámci EÚ. „Rovnaká mzdy, za rovnakú prácu, v rovnakej firme, v rámci celej EÚ, je zrovnoprávnením postavenia pracujúcich v rámci EÚ. Práve teraz, kedy je na Slovensku najnižšia nezamestnanosť je správny čas, aby sme zabránili odlevu investorov do lacnejších krajín tým, že presadíme, aby nadnárodné firmy vyplácali rovnakú čistú mzdu v celej EÚ. Slovenskí robotníci nie sú horší ako nemeckí, či francúzski. Rozdiely budú v hrubých mzdách a národy budú nútené súťažiť vo výške odvodového zaťaženia.“
Podľa Kuffu je eurokandidátka KDŽP prvým krokom v spájaní kresťanských a národných síl, v ktorej KDŽP bude pokračovať naďalej, aby na Slovensku vznikla skutočná národná koalícia chrániaca nielen dedičstvo otcov, ale aj ochranu života a predstaví moderný program pre rozvoj a prosperitu Slovenska.
 
Záborská a Škripek povedú kandidátku Kresťanskej únie
Kandidátku Kresťanskej únie do volieb do Európskeho parlamentu povedú europoslanci Anna Záborská a Branislav Škripek.

Na snímke zľava Branislav Škripek a Anna Záborská

Hoci v posledných voľbách boli zvolení za rôzne politické strany, rozhodli sa spojiť svoje sily a spoločne presadzovať v Európskom parlamente politiku založenú na kresťanských hodnotách, ako sú ľudská dôstojnosť, ochrana života, rodina, solidarita a zodpovednosť.
„Kresťanská únia je projektom, ktorý chce spájať ľudí dobrej vôle na hodnotovom základe – na Slovensku aj v Európe. Spoločným menovateľom zjednotenej Európy je kresťanstvo, ktoré spája všetky európske národy. O tento základ sa môžeme oprieť najmä v dobe pochybností a neistoty. ktorá sprevádza súčasné európske dianie,“ zdôraznila Anna Záborská, ktorá kandiduje z prvého miesta.
„Európska únia nikdy nemala byť len pragmatickým zväzkom štátov, ale hodnotovým spoločenstvom založeným na judeo-kresťanských koreňoch. Našou ambíciou je oživiť ducha tohto spoločenstva národov a byť soľou, ktorá dáva Európskemu parlamentu a európskej politike chuť a charakter,“ dodal Branislav Škripek.
Na generačne vyváženej kandidátnej listine Kresťanskej únie je 12 kandidátov, z toho je sedem mužov a päť žien. Kandidáti pochádzajú zo všetkých regiónov Slovenska, pričom viacerí sú známymi a rešpektovanými členmi kresťanských spoločenstiev.
 
Zoznam kandidátov na poslancov Európskeho parlamentu za stranu Kresťanská únia:

 1. Anna Záborská, europoslankyňa, Bojnice
 2. Branislav Škripek, europoslanec, predseda Európskeho politického hnutia, Budmerice
 3. Lukáš Ronec, poslanec MZ, podnikateľ, Trenčín
 4. Lýdia Pilková, projektová manažérka, Nitra
 5. Peter Broz, politický poradca v Európskom parlamente, Nová Dubnica
 6. Lucia  Baranová – Maliňaková, ekonómka v nadnárodnom koncerne, Prešov
 7. Daniel Šobr, pastor a prekladateľ, Banská Bystrica
 8. Martin Smrčok, IT inžinier, Košice
 9. Alena Harvanová, mzdová účtovníčka, Giraltovce
 10. Michal Baník, učiteľ, dobrovoľník v práci s mládežou, Soľ
 11. Lucia  Mihoková, koordinátor projektov Fóra života o.z., Sabinov
 12. Daniel Lukáč, študent, Petrovany

 
Príspevok Národná koalícia predstavila 14 kandidátov do EP; eurokandidátku prolife politickej strany KDŽP povedie Kuffa. Záborská a Škripek povedú kandidátku Kresťanskej únie zobrazený najskôr Hlavné správy.