Bratislava 24. júna 2018 (HSP/Foto: TASR- Oliver Ondráš)
 
V lete mali viaceré nemocnice vymeniť postele za nové, pričom Ministerstvo zdravotníctva SR postele hromadne obstaráva. Súťaž v hodnote 28 miliónov eur bez DPH prebieha od minulého roka. Strana Národná koalícia upozornila na výrazné rozdiely v trhových cenách a vysúťažených cenách postelí

Ilustračné foto

Rezort zdravotníctva reagoval, že počet lacnejších mechanických postelí znížil a naopak, zvýšil počet elektronických, teda aj drahších lôžok. Strana Národná koalícia však pokladá reakciu ministerstva zdravotníctva na kauzu nemocničných lôžok nielen za nepostačujúcu, ale za schválne zavádzajúcu. Problém totiž podľa predsedníčky strany Slavěny Vorobelovej nespočíva v predpokladanej hodnote zakázky.
“Hlavný problém je v jednotkovej cene rovnakých vyobstaraných postelí, ktoré stoja pri bežnej kúpe v trhových podmienkach pri niektorých lôžkach až 125% menej, ako lôžka, ktoré boli vyobstarané, pričom pri všetkých položkách dochádzalo zvyčajne k navýšeniu 20-70%, čo vo výsledku predstavuje 7 miliónov eur. Napríklad lôžko typu Buddy stojí v trhových podmienkach 788 eur, avšak v tendri je vyobstaraná suma až 1780 eur! Len táto položka predstavuje vo výsledku predraženie o 300.000 eur,” upozorňuje šéfka Národnej koalície.
Podľa Národnej koalície je absolútne irelevantné, že Európska únia odporúča všeobecnú metodiku obstarávania, ktorú aplikuje ministerstvo zdravotníctva. Metodika nebola podstatou problému s obstarávaním. “Podstatou problému je podozrivé konanie obstarávateľa, evidentné predraženie a teraz naviac arogantný pokus o zavádzajúcu odpoveď zoči voči niečomu, čo je evidentným pochybením, či už z príčiny neschopnosti rezortu alebo obvyklého motívu obohatiť sa zo štátnych peňazí. Podstatou problému je zneužívanie a obchádzanie akéhokoľvek systému zo strany vlády a imunita voči následkom takéhoto konania, keďže ministerka nejaví žiadnu ochotu preskúmať tento tender, a len kryje tieto praktiky SMER-SD,” dodáva Slavěna Vorobelová.
Národná koalícia dôrazne pripomína, že tento nákup je len jedným z mnohých drobnejších aj väčších prešľapov, ktoré sa tradične dejú v rezorte zdravotníctva a stoja zdravotnícky systém miliardy, ktoré by pri správnom použití mohli zvýšiť kvalitu života, či zachrániť životy tisícom slovenských občanov (nehovoriac o nemalých finančných úsporach pre štát, pri zvýšenej efektivite rezortu).
“Je nemysliteľné, aby pokračoval tento bezočivý cyklus zadlžovania zdravotníctva v dôsledku chabého riadenia a sebeckých motivácií úradníkov a ich politických sponzorov na jednej strane a masového oddlžovania zdravotníctva na druhej strane, ktoré je zdôvodňované nutnosťou zdravotníckeho systému a hradené z vreciek všetkých občanov,” konštatuje Slavěna Vorobelová.
Národná koalícia odmieta, aby bolo zdravotníctvo čiernou dierou, kde záhadne miznú peniaze a kde sú záhadne vyššie ceny tých istých zdravotníckych potrieb.
“To nezávisle na akejkoľvek výhovorke a nezávisle na akýchkoľvek zákonných technikalitách, ktorými by mohlo ministerstvo zdravotníctva formálne zdôvodniť svoje počínanie. Nič z toho, samozrejme, ho nezbavuje skutočnej zodpovednosti, a navyše ani nijako neznižuje škodu, ktorú dlhé roky pácha na našej krajine,” dodáva predsedníčka Národnej koalície.
Redakciu informoval Tomáš Szmrecsányi, riaditeľ tlačového a komunikačného oddelenia Národnej koalície
 
Príspevok Národná koalícia: Ministerstvo zdravotníctva o nákupe nemocničných lôžok zavádza zobrazený najskôr Hlavné správy.