Národná koalícia: Chyby vo vyšetrovaní vraždy novinára môžu zmariť snahu polície postaviť vinníka pred súd

Bratislava 25. mája 2018 (HSP/Foto:Michaela Kolimárová)
 
Hlboké znepokojenie nad nedostatkami pri prvotných úkonoch vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej vyjadruje politická strana Národná koalícia (NK).

Na snímke podpredseda Národnej koalície a známy advokát Marek Para

Zbabraná obhliadka miesta činu zo strany vyšetrovateľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Trnava, čo potvrdila aj prokuratúra, môže zmariť snahu polície nielen vyšetriť dvojnásobnú vraždu, ale aj postaviť vinníka, či vinníkov tohto brutálneho činu pred súd.
“Prvotné zaisťovacie úkony sú z hľadiska neskoršieho preukazovania účasti na skutku vždy kľúčové. Pokiaľ došlo k medializovaným pochybeniam, môže to znamenať, že páchateľ, či páchatelia tohto ohavného činu zostanú neodhalení, alebo pre procesné chyby nepotrestaní. Každopádne je na mieste počkať na oficiálne stanovisko polície, ktorá v právnom štáte musí tak vážne skutky spolahlivo vyšetriť a predpokladaných páchateľov postaviť pred súd,” zdôraznil podpredseda Národnej koalície a známy advokát Marek Para.
Národná koalícia síce víta, že dotyčný vyšetrovateľ už na prípade nepracuje, ale zároveň od nadriadených požaduje vyvodenie zodpovednosti za neprofesionálny prístup. Má to byť signálom pre všetky zložky polície, aby nielen k medializovaným, ale ku všetkým kriminálnym činom pristupovali policajti v maximálnej miere zodpovedne a profesionálne. “Potvrdilo sa, že široká verejnosť oprávnene požadovala odstúpenie nielen ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ale aj policajného prezidenta Tibora Gašpara. Polícia ani rezort vnútra sa nemôžu vyhovoriť ani na nátlak médií či protestujúcich, lebo vyšetrovanie sa spackalo už hneď na začiatku. Zároveň je na mieste otázka, že ku koľkým pochybeniam ešte mohlo dôjsť potom, čo opozícia bezcitne zneužila túto ohavnú vraždu vo svoj politický prospech a bičovaním vášní v ľuďoch dostala zodpovedných policajtov pod neznesiteľný tlak,” upozornila predsedníčka Národnej koalície Slavěna Vorobelová.
Národná koalícia aj vzhľadom na medializované nedostatky pri vyšetrovaní vraždy novinára očakáva od polície, rezortu vnútra a príslušnej prokuratúry seriózny prístup tak k vyšetrovaniu prípadu, ako aj k médiám a novinárom, ktorí sa tejto téme venujú. Zároveň žiada od premiéra Petra Pellegriniho zabezpečenie odpolitizovania otázky výberu, voľby a vymenovania policajného prezidenta, ktorý musí byť v prvom rade profesionál, odborník a jednoznačne by malo ísť o apolitického kandidáta.
Redakciu informoval Tomáš Szmrecsányi, predseda Krajskej organizácie Národnej koalície v Bratislave a riaditeľ tlačového a komunikačného oddelenia Národnej koalície.
 
Príspevok Národná koalícia: Chyby vo vyšetrovaní vraždy novinára môžu zmariť snahu polície postaviť vinníka pred súd zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)