Bratislava 25. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:Facebook)

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) chce, aby súťaž na výstavbu úseku rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná, trvajúca viac ako dva roky, bola bezodkladne ukončená a mohli sa začať stavebné práce. “NDS trvá na správnosti a zákonnosti procesu vyhodnotenia ponúk. V prípade, ak nebudú podané námietky voči vyhodnoteniu ponúk, predpokladá uzatvorenie zmluvy v novembri,” uviedla v piatok pre agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová

Na snímke logo Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS)

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v lete nariadil diaľničiarom vylúčených uchádzačov zaradiť späť do súťaže a znovu vyhodnotiť ich ponuky. Rozhodol tak na základe námietok dvoch uchádzačov proti vylúčeniu z tendra v celom rozsahu. Z oznámenia o vylúčení podľa úradu nebolo zrejmé, na základe čoho NDS pri vyhodnocovaní ponúk dospela k záveru, že vysvetlenie ponuky oboch navrhovateľov nie je v súlade s požiadavkou zákona o verejnom obstarávaní. Diaľničiari tak podľa úradu postupovali v rozpore s uvedeným zákonom. NDS podľa úradu porušila aj princíp transparentnosti podľa zákona o verejnom obstarávaní, podľa ktorého musí byť každý úkon verejného obstarávateľa preskúmateľný, ako aj princíp hospodárnosti a efektívnosti.

NDS vyhlásila tender na výstavbu úseku R3 na Orave v dĺžke 4,4 kilometra v polovičnom profile a za predpokladanú cenu takmer 75 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) ešte v auguste 2017. Diaľničiari chcú stavbu cesty, plánovanú na dva a štvrť roka, financovať zo zdrojov štátneho rozpočtu. V súťaži na výstavbu úseku R3 na Orave bolo podľa diaľničiarov predložených osem ponúk. Najnižšiu cenu navrhlo taliansko-slovenské združenie firiem Todini, Cesty SK a CEDIS (59,94 mil. eur bez DPH). Nasledovala ponuka skupiny Hochtief SK, Alpine Slovakia, Hyddroekol (vyše 62 mil. eur bez DPH). Obe ponuky boli vylúčené spolu s ďalšími štyrmi.

NDS vyhodnocovala ponuky podľa kritéria najnižšej ceny a prijala ponuku s najnižšou cenou, a to z ponúk, ktoré neboli vylúčené. Prijala tak ponuku skupiny firiem Swietelský-Slovakia, spol. s r. o., a AVA-stav, s. r. o., Galanta vo výške 65,8 milióna eur bez DPH. Na druhom mieste skončila spoločnosť Metrostav, a. s. Praha s ponukou 67,73 mil. eur bez DPH. Ponuky v tendri predložili aj združenia Váhostav – SK a ICM (68,97 mil. eur bez DPH), Strabag a Doprastav (69,23 mil. eur), Hastra, Cesty Nitra a Inžinierske stavby (69,87 mil. eur) a Skanska SK a Skanska (72,38 mil. eur bez DPH).

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj