Bratislava 26. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)
 
Dodávateľ systému slovensko.sk bude musieť zaplatiť štátu pokutu vo výške 225.543 eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) si tým uplatňuje sankcie za septembrové incidenty súvisiace so spomalením systému a oneskoreným doručovaním rozhodnutí. Ide zatiaľ o najvyššiu sumu, ktorú agentúra udelila dodávateľovi, informovala NASES.

Ilustračné foto

Prevádzkovateľ ústredného portálu štátnej správy – slovensko.sk, konzorcium spoločností SWAN a GlobalTel bude musieť štátu uhradiť sankciu vo výške takmer štvrť milióna eur. Ide o sankciu za prevádzkové problémy systému, ktoré sa prejavili oneskoreným doručovaním rozhodnutí po potvrdení doručenky používateľmi v prvých týždňoch septembra 2017.
O udelení sankcie sa rozhodlo na zasadnutí s dodávateľom 20. marca 2018 po tom, ako sa mu nepodarilo preukázať, že k problémom nedošlo jeho zavinením. “Veríme, že v budúcnosti nevzniknú dôvody na uplatnenie ďalších sankcií a systém bude fungovať bez toho, aby používatelia pocítili akýkoľvek nekomfort. V prípade ťažkostí spôsobených dodávateľom si však budeme dôsledne uplatňovať nároky vyplývajúce z prevádzkovej zmluvy,” podotkol Lukáš Sojka, generálny riaditeľ NASES.
Po zmene vedenia NASES v októbri minulého roka ide už o piatu sankciu udelenú dodávateľovi systému. Agentúra si doposiaľ uplatnila sankcie v celkovej výške 271.403,41 eura bez DPH. Za svoje pochybenia v roku 2017 tak dodávateľ systému spolu s poslednou pokutou zaplatí štátu 496.946,41 eura bez DPH, uvádza NASES.
 
Príspevok Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby: Dodávateľ systému slovensko.sk musí zaplatiť štátu pokutu 225.543 eur zobrazený najskôr Hlavné správy.