Berlín 28. marca 2018 (HSP/Foto: Pixabay)
 
Nemeckú verejnosť znepokojuje v posledných týždňoch nárast útokov nožom zo strany mladých migrantov, píše The Local

Ilustračné foto

V utorok ráno život 24-ročnej ženy ešte stále visel na vlásku po sobotnom bodnutí nožom v meste Burgwedel v Dolnom Sasku. Spolu s priateľom sa údajne zapojili do argumentácie s tromi sýrskymi tínedžermi. Keď sa situácia stupňovala, žena sa pokúsila zasiahnuť, pričom jeden zo Sýrčanov vytiahol nôž a bodol ju.
V ten istý deň v Bochume bol bodnutý 15-ročný školák počas bitky, do ktorej bolo zapojených približne 20 tínedžerov. Zatknutý bol 16-ročný Sýrčan. Školák sa lieči v nemocnici zo zranení.
Deň predtým v piatok na centrálnej stanici v meste Wiesbaden sa potýčka medzi dvoma skupinami mužov vystupňovala až tak, že jeden z nich, pôvodom z Afganistanu, vytiahol nôž a zranil troch ďalších.
Tým však séria krvavých udalostí len pokračuje. Vo Flensburgu bol afganský tínedžer Ahmad G. začiatkom tohto mesiaca zatknutý za podozrenie, že bodol nožom Mireille B., ktorá s ním istý čas chodila a rozišli sa, čo naznačuje žiarlivostné dôvody. Podobný prípad sa stal v decembri v meste Kandel v Porýní-Falcku, kde bola zavraždená 15-ročná dievčina jej bývalým priateľom, tiež žiadateľom o azyl z Afganistanu.
Útočníkmi neboli vždy len migranti. V Hannoveri počas víkendu skupina troch nemecky hovoriacich maskovaných osôb zaútočila na 17-ročného a bodli ho do nohy po odmietnutí odovzdať mobilný telefón. Počas víkendu v Berlíne v nočnom klube bol po potýčke iracký muž napadnutý Nemcom. V Berlíne začiatkom tohto mesiaca bol mladý nemecký chlapec zatknutý za podozrenie z vraždy 14-ročnej dievčiny.
Prevažujú však útoky žiadateľov o azyl, a tak sa objavujú hlasy, že liberálny postoj štátu k migrantom spôsobuje menšiu bezpečnosť v krajine.
“Nože sú čoraz dlhšie, útočníci sú stále mladší. Počet útokov nožom u žiadateľov o azyl stále rastie,” uviedla Alice Weidelová, spolupredsedníčka Alternatívy pre Nemecko (AfD). “Vyzývam ministra vnútra Horsta Seehofera, aby okamžite vzal podozrivých do väzby vedúcej k deportácii a potom ich vysťahoval z krajiny. Musí byť jasné, že štát využíva všetku svoju silu na ochranu svojich občanov.”
V roku 2016 boli nelegálni migranti (vrátane žiadateľov o azyl a ľudí čakajúcich na vyhostenie z krajiny) podozriví z približne 12 % prípadov vrážd v Nemecku, napriek tomu, že tvorili menej ako 2% obyvateľstva. V súčasnosti však neexistuje komplexná štatistika o útokoch s nožmi, čo sťažuje presné vyjadrenie o ich závažnosti nárastu. Policajné zväzy však požadujú, aby sa zverejnila takáto celoštátna štatistika.
 
 
Príspevok Nárast útokov nožom v Nemecku podnecuje debatu o migrantoch a ich násilí zobrazený najskôr Hlavné správy.