Pjongčang, 9. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Grigory Dukor)

Olympiáda v Pjongčangu sa začala dnes, ale predaj športových tovarov s „čiastočne ruskými symbolmi“ sa začal v dejisku olympiády už včera. Rusom sa darí aspoň čiastočne obchádzať sankcie ako v politike, tak aj v športe sankcie MOV
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (v strede) pózuje fotografom počas prijatia ruských športovcov, ktorí budú reprezentovať na ZOH 2018 v Pjongčangu

V Pjongčangu sa už veselo predávajú čiapky vo farbách ruskej trikolóry. Ruskí športovci a fanúšikovia môžu mať podobné čiapky na športoviskách a hoteloch. Jedinou podmienkou je, že musia byť zakúpené v oficiálnych olympijských obchodoch.
Na tejto „oficiálnej“ čiapke s ruskými národnými farbami (Rusi majú presne takú istú trikolóru, ako aj Slováci) sú vyobrazené olympijské kruhy a oficiálne logo hier v Pjongčangu. Formálne daný tovar nie je symbolom národnej identifikácie Ruska, a preto nie je zaťažený sankčným zákazom MOV.
Čiapka sa predáva za 18 tisíc kórejských wonov (cca 14 eur). Na ruských sociálnych sieťach sa už ohlásili prví majitelia týchto „protisankčných“ čiapok. Komentátori na sociálnych sieťach sú presvedčení, že rýchlo sa budú objavovať aj ďalšie predmety v červeno-bielo-modrých farbách a Rusi predsa budú mať na štadiónoch „svoju malú zástavu“.
Je možné, že podobným spôsobom si zabezpečila kšeft nejaká kórejská firma, pretože si veľmi jasne uvedomovala, že záujem o predmety s čiastočnou ruskou symbolikou bude veľký. Ruskí fanúšikovia a športovci si určite budú nakupovať podobné veci.
Komisia MOV začína špekulovať, že možno dovolí ruským športovcom zúčastniť sa na záverečnom ceremoniáli ukončenia hier 25. februára pod zástavou Ruska. Ako pre médiá prezradili niektorí členovia komisie, bude sa posudzovať správanie športovcov a fanúšikov počas olympiády. Rozhodnutie o tom, či Rusom povolia ukončiť olympiádu pod národnou zástavou, padne asi pár dni pred ukončením olympijských hier v Pjongčangu.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.