Brusel 13. decembra 2017 (HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)

Europoslanec Branislav Škripek vyjadril myšlienky priamo z konferencie v Európskom parlamente pod názvom “Vianoce po ISIS: Nádej znovuzrodenia pre kresťanov na Blízkom východe” o prenasledovaní kresťanov v tomto ťažko skúšanom regióne
Na snímke slovenský europoslanec Branislav Škripek

“Aj keď Islamský štát bol porazený, nádej na pokoj je ešte ďaleko a nemožno tiež hovoriť, že sa tam kresťania môžu vrátiť v pokoji. To genocídne myslenie tam ešte nezaniklo,” konštatuje Škripek.
No na druhej strane vyzdvihuje výnimočný príklad toho, čo “má priniesť kresťanstvo do regiónov”: angažovanie sa kresťanskej skupiny v severovýchodnej Sýrii, ktorá navrhla a pomohla spolu s ostatnými vytvoriť demokratickú samosprávu, v ústave ktorej  je zmienka o tom, že “všetky menšiny sú si rovné a navzájom sa rešpektujú”.
Škripek však poukazuje na to, že ak aj o prenasledovaní kresťanov prebehlo niekoľko konferencií na pôde EÚ, chýba tu prítomnosť predstaviteľov dotknutého regiónu Blízkeho východu v podobe miestnej irackej, sýrskej či kurdskej vlády. Nestačí, že niekto príde k nim a pomôže niečo vybudovať, lebo skôr či neskôr to tam niekto zničí.
“Ja viem, aké je to ťažké, ale keď sa nebudeme priamo dotýkať podstaty celého prenasledovania a ňou je nenávisť, ktorú vkladajú už do svojich detí, nemôžeme čakať žiadne iné výsledky,” poznamenal Škripek.

Na celú problematiku sa však pozrel aj z iného súdka: “Myslím si, že sa nemusíme báť o budúcnosť kresťanov a kresťanstva, pretože Evanjelium nie je možné zabiť. Nie je možné zabiť vzkrieseného Krista, oheň Ducha Božieho, ktorý oživuje mŕtvych ľudí.”
O sebe povedal, že vyrastal v ateistickej rodine a dobe, a napriek tomu “Boh sa ho dotkol a nemal problém prihovoriť sa mu a presvedčiť ho za pár sekúnd, že existuje, že je zmysluplný a chce, aby sme šírili dobro”.
Prenasledovanie bolo už v prvých tristo rokoch existencie kresťanstva a útočil na nich vládny režim (Rímskej ríše) aj nahnevaní ľudia, kresťania žili v katakombách a vydržali, pretože Ježiš povedal, že “Cirkev vydrží všetko a ani pekelné brány ju nepremôžu”. Škripek preto verí, že “Evanjelium je život, pokoj a dobro a raz sa musí presadiť aj na Blízkom východe”.
Obavu má však o budúcnosť Európy. Politici v štruktúrach EÚ, mnohí z nich aj kresťania, schvaľujú zákony explicitne namierené proti Biblii, životu a Evanjeliu. “Ak samá Európa odmietne Boha, úctu k Bohu, úctu k životu, ak opustíme dedičstvo, ktoré reálne zasiala v prvých tristo rokoch krv mučeníkov, tak zahynieme … a inak sme na zhnitie.”