Brusel 5. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Thierry Monasse)
 
Európska komisia v utorok vyzvala členské štáty EÚ, aby podpísali migračný pakt OSN. Celosvetová dohoda o bezpečnej, usporiadanej a pravidelnej migrácii musí byť oficiálne schválená na medzinárodnej konferencii 10. marca v Marakéši (Maroko)

Na snímke Dimitris Avramopulos

Naposledy vyzývam všetky členské štáty EÚ, aby podpísali dohodu, povedal európsky komisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopoulos novinárom.
Podľa neho migračný pakt odráža záujmy všetkých štátov EÚ a pomôže znížiť neregulárnu (pozn. ekonomickú) migráciu do Európy.
V predsedajúce Rakúsko odstúpilo od dohody na konci októbra 2018. Podobné vyhlásenia boli neskôr vykonané niekoľkými ďalšími krajinami vrátane Českej republiky, Bulharska, Maďarska a Poľska, rovnako ako Izraelom, Švajčiarskom a Austráliou. Spojené štáty opustili rokovanie o dohode v roku 2017 a prezident Donald Trump uviedol, že je úplne nezlučiteľná s migračnou politikou krajiny.
Slovenský premiér Peter Pellegrini už viackrát vyhlásil, že ani Slovenska republika sa k paktu nepripojí a na konferenciu do Marrákeša nikto nevycestuje.
Dokument sa týka problematiky minimalizácie negatívnych faktorov migračných procesov, ochrany a integrácie prisťahovalcov, ako aj zvýšenia dostupnosti pravidelných migračných ciest. Nie je právne záväzný.
 
Príspevok Naposledy vyzývam všetky členské štáty EÚ, aby podpísali pakt OSN, vyhlásil európsky komisár pre migráciu zobrazený najskôr Hlavné správy.