Paríž 1. apríl 2017 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Francúzske väznice dosiahli v tomto roku smutný rekord. Nikdy neboli preplnené tak ako v dnešných dňoch. Bohužiaľ, trend je stále vzostupný.

Ilustračné foto

Štatistiky evidujú k 1. marcu 2017 69 430 väzňov. V júli 2016 sa zdalo, že rekord je dosiahnutý, keď počet zadržaných dosiahol 69 375. Súčasná kapacita väzníc je pritom dimenzovaná na 58 664 miest. Väznice to vyriešili tak, že 1 822 väzňov, ktorí presahujú kapacitu zariadení, musia spávať na matracoch rozložených na zemi.

Problém preplnených väzenských kapacít existuje už dlhšiu dobu. Bývalá ministerka spravodlivosti v Hollandovej vláde, Christiane Taubira sa problém pokúsila vyriešiť tým, že väznice jednoducho vyprázdnila, čím si vyslúžila kritiku veľkej časti verejnosti.

Francúzsko odpočítava dni do prvého kola prezidentských volieb. Ako pristupujú k problému hlavní prezidentskí kandidáti?

Najskeptickejšia je ohľadne bezpečnostnej situácie prezidentka Front National. Marine Le Penová navrhuje výstavbu nových zariadení s kapacitou až  40 000 miest. Kandidát za stranu republikánov François Fillon je trochu optimistickejší, uspokojil by sa s kapacitou 16 000 miest.

Oficiálny kandidát za socialistov Benoit Hamon by rád pokračoval v línii načrtnutej bývalou ministerkou Taubirou a  rád by „skoncoval s kultúrou zadržiavania.“

Kandidát krajnej ľavice, Jean-Luc Mélenchon považuje súčasný počet miest vo väzniciach za dostatočný a zároveň požaduje “depenalizáciu” a to i zrušením zákona o minimálnom treste.

Kandidát, ktorý je považovaný za horúceho kandidáta na prezidentské kreslo, Emmanuel Macron zostáva v tejto oblasti vágny a nešpecifikuje svoje plány, ani čo sa týka nových kapacít a ani alternatívnych riešení k väzbe.

Katarína Hanzlíková

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.