Chemnitz 28. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jens Meyer)
 
Šesť zranených si v pondelok večer vyžiadali zrážky pravicových a ľavicových demonštrantov v nemeckom meste Chemnitz.

Demonštrácia v nemeckom meste Chemnitz v pondelok 27. augusta 2018

Obe strany po sebe hádzali delobuchy, fľaše a ďalšie predmety. Pritom utrpeli zranenia dve osoby, ktoré museli ošetriť v nemocnici. Pri odchode z demonštrácie boli neskôr zranení štyria účastníci pochodu organizovaného pravicovým občianskym hnutím Pro Chemnitz, ktorých napadlo 15-20 osôb, uviedla televízia MDR s odvolaním sa na miestnu políciu.
Situácia v tomto východonemeckom meste sa upokojila po 21.30 h, keď sa skončili demonštrácie oboch táborov. Podľa televízie MDR sa na demonštrácii hnutia Pro Chemnitz zúčastnilo okolo 5000 ľudí, na ľavicovú protidemonštráciu prišlo niekoľko stoviek účastníkov. Polícia údaje o počte účastníkov oboch akcií zatiaľ nezverejnila.
Atmosféra v bývalom Karl-Marx-Stadte je napätá od nedeľňajšieho rána, keď tam po predchádzajúcej hádke došlo k usmrteniu 35-ročného Nemca. Na dvoch podozrivých z tohto zločinu, 23-ročného Sýrčana a o rok mladšieho Iračana, ktorí obeť napadli bez zjavného dôvodu nožom, vydali v pondelok zatykače.
Bezprostredne po zločine sa v centre Chemnitzu zhromaždilo okolo 800 ľudí, ktorých tam priviedli aj fámy zverejnené na sociálnych sieťach. Niektorí z nich mali podľa očitého svedka začať útočiť na migrantov a najmenej jedného aj fyzicky napadnúť.
Nemecká vláda v pondelok uviedla, že “poľovačky na ľudí s odlišným výzorom” sú neprijateľné. Jej hovorca Steffen Seibert povedal, že to, čo sa stalo v Chemnitzi, “nemá v našom právnom štáte miesto”. Saský premiér Michael Kretschmer označil výzvy pravicových extrémistov na páchanie násilia na sociálnych sieťach za “nechutné”.
Hovorca miestnej polície v pondelok pre agentúru DPA pripustil, že bezpečnostné zložky mali pre nedostatok príslušníkov problémy situáciu v Chemnitzi zvládnuť, keďže nepočítali s tak vysokým počtom demonštrantov. Policajná prezidentka Sonja Penzelová pritom v ten istý deň ubezpečila, že boli zabezpečené dostatočné posily a polícia nepripustí, aby mesto ovládli výtržníci.
 
Príspevok Napätie po zabití Nemca Sýrčanom eskaluje: Pondelňajšie zrážky v nemeckom meste Chemnitz si vyžiadali šesť zranených zobrazený najskôr Hlavné správy.